3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Egyelőre csak egy lehetőség a K&H Bank tőzsdei bevezetése, csak a KBC cseh leányvállalata esetében született végleges döntés" - nyilatkozta az mfor.hu kérdésére Marko Voljč, a K&H Csoport vezérigazgatója. Az Európai Bizottság szerdán hagyta jóvá a belga KBC átstrukturálási tervét.

A közelmúltban jelentek meg az első hírek arról, hogy a belga KBC bevezetheti a Budapesti Értéktőzsdére magyar leányvállalatát, a K&H Bankot. Egy belga lap a közelmúltban úgy értesült, hogy a cég 40 százalékát adnák el a piacon a tulajdonosok. A vezérigazgató szerint ez továbbra is csak egy lehetőség, nincs végleges döntés a cégen belül.

Szabad utat adott az Európai Bizottság

A KBC a közelmúltban készített egy stratégiai tervet arra nézve, hogyan képzeli el működését a válság után, illetve hogyan képzeli el az állami tulajdonrész csökkentését. Az Európai Bizottság által kért átszervezési terv alapjául szolgáló stratégiai tervet szerdán az európai szabályozó hatóság jóváhagyta.

"Olyan szilárd alapot jelentő, szigorú, de igazságos és kiegyensúlyozott feltételekben sikerült megállapodni az Európai Bizottsággal, amelyekre bátran építhető a nemzetközi KBC Csoport, és azon belül a magyarországi K&H Csoport jövője" - olvasható a K&H közleményében.

A K&H sorsa egyelőre bizonytalan

"Hogy értéknövelő módon szabadítsunk fel tőkét, a KBC a cseh CSOB leányvállalat kisebbségi részesedését 2010-ben nyilvános kereskedésre bocsátja a prágai részvénytőzsdén" - olvasható a cég által délután kiadott közleményben. "A jövőben hasonló ügylet jöhet létre más közép-kelet-európai leányvállalatok (pl. a magyar K&H) vonatkozásában is" - folytatódik a dokumentum.

Kérdésünkre csak a fentieket erősítette meg Marko Voljč, a K&H Csoport vezérigazgatója: "Egyelőre csak arról született döntés, hogy a CSOB kisebbségi tulajdonrészét 2010-ben bevezetjük a Prágai Értéktőzsdére. Az csak egy lehetőség, hogy hasonló döntés szülessen más közép-kelet-európai leányvállalatok, például a K&H esetében is".

A fentiek miatt egyelőre le kell, hogy hűtsük a befektetői lázat, hiszen egyelőre az időzítés is kérdéses, azaz nem lehet pontosan tudni, mikor vehetünk majd K&H-részvényeket a BÉT-en. Sőt, azt sem lehet tudni, hogy a K&H mekkora részét vinné ki a piacra a KBC. Kérdésünkre Marko Voljč csak annyit mondott, hogy a cseh leányvállalathoz hasonlóan kisebbségi tulajdonrész eladásáról lehet szó.

"Magyarország mindig is egyike volt a KBC Csoport hazai piacainak, és most megerősítést nyert, hogy az is marad" - hangsúlyozza a cég.  A KBC egyes országokban értékesíti néhány befektetését, illetve átszervezi működését, de ez nem érinti közvetlenül sem a K&H szervezeti egységeit, sem üzletágait - teszik hozzá.  

A sok nyitott kérdés miatt egyelőre azt sem lehet tudni, mennyi bevételre számít a KBC a magyar leányvállalat eladásából, a vezérigazgató is csak annyit mondott kérdésünkre, hogy a cseh egység esetében 1,5-2,5 milliárd euró körül lehet ez az összeg. A CSOB eszközértéke egyébként jelenleg 2,1 milliárd euró, az elmúlt öt évben pedig mindig legalább 360 milliós nyereséget termelt.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!