Kedd hajnalra fogadta el a parlament a társadalombiztosításról szóló törvény módosítását, mely szerint ezentúl a 10 százalékos munkavállalói nyugdíjjárulék is csak az állami pillérbe utalható. "Az átmeneti rendelkezések egyelőre nem ismertek, de az már most látszik, hogy a tagok önkéntes támogatásával lesz lehetőség a pénztárak fennmaradására. Ezt mi biztató jelnek értelmezzük" - mondta a keddi sajtótájékoztatón Bába Julianna, a Stabilitás Pénztárszövetség elnöke.
"Az látszik, hogy a jelenlegi 8-10 pénztár mindegyike nem maradhat fenn, várjuk a végleges jogszabályokat, és dolgozunk azon, hogy a maradék százezer tagnak végleges megoldást nyújtsunk" - mondta a szövetség elnöke. Szerinte az elfogadott jogszabály 26.paragrafusa javítja a pénztárak túlélési esélyeit, hiszen ez kimondja, hogy a tagok önkéntes támogatása mellett a pénztárak határozhatják meg működési költségeiket. Vagyis a Stabilitás ezt úgy értelmezi, hogy a módosítás eltöri a jelenlegi korlátokat a működési költséget illetően. Egy tavalyi törvény alapján most a befizetések 0,9 százalékát vonhatnák le a pénztárak működésre, azonban mivel nincs befizetés, ezért ez a gyakorlatban semmilyen bevételt nem biztosít.
Bába Julianna kiemelte: januártól csak magánszemélyek intézhetnek beadványt az Alkotmánybírósághoz (Ab), a Stabilitás tehát nem járhat el a tagok nevében. Ugyanakkor az év elején felkerül a szövetség honlapjára egy beadvány-minta, amivel bárki az Ab-hez fordulhat, a Stabilitás pedig igyekszik jogorvoslattal támogatni a tagokat. "Ezzel párhuzamosan vizsgáljuk a nemzetközi jogorvoslati lehetőségeket, felvettük a kapcsolatot a Helsinki Bizottsággal, akik már elindították az eljárást az Emberi Jogok Európai Bíróságánál" - mondta Bába.
A sajtótájékoztató végén Bába Julianna bejelentette: lemond a Stabilitás Pénztárszövetség elnöki posztjáról, a következő tisztújításig Borza Gábor alelnök látja el a feladatait. "Úgy érzem, hogy személyem nem segít, hanem gátolja a párbeszédet a kormányzattal, holott ez a szektor túlélése szempontjából nélkülözhetetlen. Ezt a párbeszédet más talán több sikerrel tudja majd lefolytatni" - indokolta döntését a szakember.
"Várjuk a további jogszabályokat, még sok a nyitott kérdés, ezért egyelőre várakozó állásponton vagyunk" - hangzott el a sajtótájékoztatón azzal kapcsolatban, hogy esetleg a meglévő tagoknak is megnyithatja a kormány a lehetőséget az állami rendszerbe való visszalépésre.
Beke Károly
mfor.hu