A beruházások ugrásszerű növekedése, a magyar gazdaság szárnyalása, versenyképességünk kiugró javulása - ezek lehetnének az új magyar gazdasági csoda következményei. Az mfor.hu által megkérdezett elemző szerint jó esélyünk van arra, hogy megismételjük Szlovákia teljesítményét, ehhez azonban a kormánynak még komoly kiadáscsökkentést, strukturális reformokat kell végrehajtania.
A válságadók ellenére szárnyalhatnak a beruházások
"A hírek szerint a kormány arra számít, hogy jövőre már 6-7 százalékkal bővülni fognak a beruházások hazánkban, ezzel nagyjából én is egyetértek" - mondta az mfor.hu kérdésére Suppan Gergely. A TakarékBank elemzője szerint az sem fogja majd vissza jelentősen a beruházásokat, hogy néhány szektort válságadókkal sújtottak, ebből a szempontból esetleg a telekommunikációs cégeknél lesz fájdalmas a különadó. "Az eddig bejelentett beruházások jócskán kompenzálják a válságadók miatt csökkenő befektetéseket" - hangsúlyozza az elemző.
Suppan Gergely szerint fontos lenne, hogy a jelenlegi helyzetben a kormány minél előbb letegye az asztalra azt a tervét, hogyan lehet majd kivezetni a különadókat 2012 után. Ez ugyanis jelentősen javítaná Magyarország nemzetközi megítélését. A TakarékBank szakembere szerint látni kellene azokat a kiadáscsökkentéseket, melyek majd kiváltják ezeket az átmeneti intézkedéseket 2013-tól.
A társasági adó lehet a fő fegyverünk
"Ha a versenyszféra is kristálytisztán látja majd, hogy nem kell további válságadókat kivetni és a jelenlegi intézkedések valóban átmenetiek, akkor 2013-tól a 10 százalékos társasági adó komoly versenyelőny lehet hazánk számára. Ha ezen felül még az iparűzési adót is sikerülne megszüntetni, akkor az robbanásszerűen javíthatná a versenyképességünket, mágnesként vonzaná a külföldi befektetéseket" - véli az elemző.
Suppan szerint a 10 százalékos társasági adó azért jelentene előnyt számunkra, mert a régió országaiban most jellemzően 16-19 százalékos ez az adókulcs, sőt egyes helyeken 20 százalék felett van. A TakarékBank szakembere szerint a válságadók hatására azért nem fognak kivonulni hazánkból az érintett cégek, mert a 10 százalékos kedvező adókulcs és a növekedés a következő években kárpótolja majd őket az átmeneti terhekért.
A következő évek várható gazdasági növekedésével kapcsolatban a makroelemző hozzátette: a magyar gazdaság alapesetben 3,5-4 százalékos bővülésre lehet képes. Ha 2013-ra megvalósulnak a már bejelentett autóipari beruházások, akkor a Mercedes, az Audi és az Opel támogatásával a növekedési ütemünk 5-6 százalékos lehet. Ha ehhez a kormány csökkenteni tudja a kiadásokat, strukturális reformokat tud végrehajtani, akkor az tovább ösztönözheti a gazdaságot.
"Egyelőre nem látni a jövő évi költségvetés részleteit, csak egy olyan ígéret van, hogy a kormány a GDP egy százalékával csökkentené a kiadásokat, majd azt követően reálértéken befagyasztaná azokat. Szerintem ennél nagyobb ütemű vágás is lehetne a nagyobb növekedés érdekében" - tette hozzá Suppan Gergely.
Nem szabadna leírni a szlovákokat
Az utóbbi hónapokban több olyan véleményt is lehetett hallani, mely szerint véget ért a szlovák csoda, kifulladt a növekedés a szomszédban. Sokan fanyalogtak amiatt is, hogy a szlovák gazdaság túlságosan függ az autóipartól, ezért a szektor visszaesése érzékenyen érintette őket.
"Szerintem a szlovák csoda teljesen megalapozott volt. Egy ilyen kellene nálunk is, és akkor nem lenne gond" - vélekedik Suppan Gergely. Az elemző szerint elég csak megnézni a jelenlegi helyzetet: miközben mi örülhetünk, ha egy százalékos gazdasági növekedés lesz idén, Szlovákia már 4-5 százalékkal repeszt. Ráadásul a gazdasági visszaesés is sokkal mélyebb volt nálunk. A TakarékBank elemzője szerint az sem igaz, hogy a szlovákok csak az autóipartól függnek, hiszen például monitor- és tévégyártásban is a világ élvonalába tartoznak.
Beke Károly
mfor.hu