4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A negyedik negyedévben 2 százalékkal, az egész évben pedig 1,2 százalékkal nőtt a gazdaság az előzetes adatok alapján. Ez nagyjából az optimista elemzői várakozásoknak felelt meg, kevesen számítottak 1 százalék feletti bővülésre.

Hullámzó évünk volt

A kormány egyébként a közöltnél alacsonyabb 0,8 százalékos növekedéssel kalkulált a 2010-es évre. Az elemzők egy része ennél is optimistább volt, a GKI Gazdaságkutató szakemberei például egy százalékos éves bővülést sem tartottak elképzelhetetlennek. A kedd reggel közölt adat aztán még számukra is pozitív meglepetést okozhatott.

Ezek a jóslatok persze még a siralmasan rossz decemberi ipari termelés adat előtt születtek: a múlt héten megjelent előzetes adatok szerint az év utolsó hónapjában novemberhez képest 11,8 százalékkal esett vissza az ipar teljesítménye, amit aztán a kedden közölt részletes adatok is alátámasztottak.

A tavalyi év első három hónapjában egyébként még pozitív meglepetést okozott a magyar gazdaság azzal, hogy év/év alapon 0,1 százalékos növekedést tudott produkálni, miközben az elemzők 2 százalék körüli visszaesésre számítottak. Akkor a pozitív adat után Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője még másfél százalékos éves növekedést sem tartott elképzelhetetlennek.

A második negyedév aztán kicsit visszafogta a bizakodókat: akkor az előző három hónaphoz képest stagnált, éves szinten pedig 0,8 százalékkal nőtt a magyar gazdaság. A harmadik negyedév aztán ismét a pozitív várakozásokat erősítette: az 1,7 százalékos növekedésban már látszottak a belső fogyasztás éledezésének jelei is.

Mindezekkel az első három negyedévben 0,9 százalékkal bővült a magyar gazdaság, azaz a negyedik negyedévben még kellett egy "átlagos" teljesítmény az előzetes várakozások betljesítéséhez.

Részleteiben vegyes a kép

Ha megvizsgáljuk a GDP legfontosabb összetevőit, akkor az adat megjelenése előtt nem tűnt túl rózsásnak a kép. Az ipari termelés érezhetően lassult az év utolsó hónapjaiban, főleg a decemberi siralmas adat lehetett negatív hatással a gazdaság teljesítményére. Az utolsó hónapban novemberhez képest 11,8 százalékos volt a visszaesés, éves szinten pedig 6 százalékos volt a növekedés az iparban a korábbi 10 százalék körüli adatok után.

A külkereskedelmi mérlegünkre nem lehetett panasz a negyedik negyedévben: a három hónap alatt összesen 1,5 milliárd eurónyi többletet sikerült összehozni, ami magasabb a harmadik negyedéves 1,2 milliárdnál és a második negyedéves 1,4 milliárdnál is.

A kiskereskedelemben is pozitív tendenciák látszottak, hiszen a tavasszal még 5 százalék körüli visszaesést produkáló forgalom az év utolsó hónapjaira egy százalék alatti lecsorgásba váltott éves szinten.

Mire számítsunk idén?

2011-re vonatkozóan a kormány 3 százalékos növekedéssel kalkulál hivatalosan, az elemzők többsége nem tart elképzelhetetlennek egy ehhez közeli GDP-bővülést. A jóslatok 2,3-3,3 százalék között szóródnak, azonban sokan felhívják a figyelmet arra, hogy inkább lefelé mutató kockázatok látszanak.

A legpesszimistább a Pénzügykutató a magyar gazdasággal kapcsolatban: a cég szakemberei 2,3-2,8 százalékos növekedést várnak idén. Az elemzőcég szakértői már szeptemberi sajtótájékoztatójukon arról beszéltek, hogy az Orbán-kormány csalódást okozott. A Pénzügykutatóhoz hasonló növekedési ütemmel számol egyébként a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az OECD, előbbi 2,8, míg utóbbi 2,5 százalékos GDP-bővülést tart elképzelhetőnek.

Ha a növekedési előrejelzések hátterét vizsgáljuk, akkor megállapítható, hogy az elemzők többsége szerint 2011-ben is az export fogja húzni a magyar gazdaságot. Ebből a szempontból a legpesszimistább az Ecostat: ők a kivitelt tekintve 7,4, a behozatalban pedig 7,6 százalékos bővülést várnak.

A kormány 9 százalékos export- és 9,3 százalékos import-bővüléssel számol. Ebben a tekintetben is a Századvég Gazdaságkutató a legoptimistább, egyedül ők tartják valószínűnek, hogy az export gyorsabban nő, mint az import 2011-ben. A legnagyobb növekedési ütemet a GKI feltételezi, szerintük 12 százalékkal nő idén az exportunk és 13 százalékkal az import.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!