3p

Megoldhatják a határokon átnyúló tevékenységek adózási anomáliáit az Európai Bizottság közös uniós adópolitikára vonatkozó tervei; a közelmúltban bemutatott dokumentum hatékony megoldást jelenthet a globalizációval együtt járó adójogi problémákra Békés Balázs, a Faludi Wolf Theiss regionális adójogi partnere szerint.

A Faludi Wolf Theiss közleménye alapján a külföldön történő munkavállalás, az európai egyetemeken folytatott tanulmányok, az online vásárlás számos adójogi problémát vetnek fel, mivel az adózásra vonatkozó szabályokat többnyire az egyes államok saját nemzeti rendelkezései szerint határozzák meg.

Az Európai Bizottság nemrégiben kiadott összefoglalója a határokon átívelő uniós adózás kritikus pontjaira hívta fel a figyelmet, s egyúttal javaslatot is tett a problémák kezelésére. A bizottság az egységes adópolitika megteremtésének újabb lépéseként olyan kérdéseket vet fel, mint a határokon átnyúló jövedelmek, az örökösödési adó, az osztalékadó, a gépjárművek regisztrációs adója és az elektronikus kereskedelem.

A tervezet egyben kijelölte a tagállami adórendszerek összeegyeztethetőbbé tétele érdekében szükséges lépéseket, hogy a polgárokat ne tántorítsák el a határokon átnyúló tevékenységektől. Ezek között szerepel az adó-igénylőlapok és adóbevallási nyomtatványok uniós szintű egységesítése; a munkavállalók és a befektetők adózással kapcsolatos egyértelmű és megbízható tájékoztatását szolgáló információs pontok létrehozása, valamint a határátlépő munkavállalók igényeinek megfelelő konkrét, nemzeti szintű adóügyi intézkedések bevezetése.

A bizottság tervei szerint bevezetnék az úgynevezett egyablakos ügyintézési rendszert is az elektronikus kereskedelemre vonatkozóan, ezáltal egyszerűbbé válhat a vállalkozások jelentéstételi kötelezettsége.

Az Európai Bizottság által taglalt kérdések kapcsán már voltak korábban kisebb előrelépések, azonban megállapodás a tagállamok között még nem jött létre, mert az uniónak csak szűk beavatkozási lehetősége van az adók terén. Mindez különösen igaz a jövedelemadókra, ahol az EU fellépése többnyire csak az alapvető szabadságokra - az áruk, a munkavállalók, a vállalkozások, a tőke és a szolgáltatások szabad mozgására - történő hivatkozással lehetséges - idézi a közlemény Békés Balázst.

Az Európai Bíróságnak, amely gyakran veszi vizsgálat alá a tagállami adójogszabályokat, ugyanakkor nagy szerepe van a kérdéskörben, tevékenysége nyomán számos adójogi rendelkezést módosítottak már, többek között Magyarországon is. Erre jó példa a szakképzési hozzájárulás vagy a gépjárművek regisztrációs adója kapcsán született ítélet, melyekben a bíróság kifejezetten megállapította az uniós jog megsértését, és jogszabály-módosításra késztette a magyar jogalkotót - mutatott rá a szakértő.

"A bizottság most megjelent közleménye azért nagyon fontos, mert előrejelzi, hogy az Európai Unió egyre szélesebb körben kíván beavatkozni az adózás területén, törekedve az egyelőre még igencsak különböző tagállami adószabályok egységesítésére" - hangsúlyozta Békés Balázs a közlemény szerint az Európai Bizottság tervezete kapcsán.

Ha az Európai Bizottság kezdeményezése eléri célját, a külföldi munkavállalás, öröklés, befektetés esetén nem kell majd kedvezőtlenebb feltételek mellett adót fizetni, s a jövőben a szükséges információk megszerzése sem jár különösebb nehézségekkel, vagyis határokon átnyúló tevékenységet mindenki számára azonos feltételek mellett lehet majd folytatni - tette hozzá.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!