2014 óta a kormány befagyasztotta az utazási kedvezmények fedezetéül szolgáló szociálpolitikai menetdíj támogatás összegét. Akkor 2013-hoz képest 11,8 százalékkal emelték a költségvetési előirányzatot 104 milliárd forintra, és azóta sem nyúltak hozzá, vagyis 4 éve nem változott az összeg egészen mostanáig.
A jövő évi költségvetési törvényjavaslat szerint erre a célra 6,25 százalékkal, vagyis 6,5 milliárd forinttal kevesebbet szánna a kormány. 2018-ban ezen a jogcímen mindössze 97,5 milliárd forint az előirányzat.
A szociálpolitikai menetdíj támogatás a személyszállítási közszolgáltatások kereteiben megvalósuló utazásokhoz az állam által jogszabályban biztosított utazási kedvezmények ellentételezéséhez nyújtott állami támogatás. Ez a kedvezményes utazásokhoz tartozó szolgáltatói bevételkiesést kompenzálja és erősíti a közúti és a vasúti személyszállító társaságok pénzügyi stabilitását. A támogatás mértékét, illetve az igénylés rendjét a kormány rendeletben állapítja meg, a folyósítás pedig a Nemzeti Adó- és Vámhivatalon keresztül történik.
Ennek fényében elképzelhető, hogy hozzányúlnak az utazási kedvezmények rendszeréhez, ami tekintve a választási évet, nem biztos, hogy szerencsés húzás lenne. Ráadásul még az idei költségvetés összeállításakor sem terveztek ezzel a lépéssel. Az 5 éves kivetítés alapján ugyanis egészen 2020-ig 104 milliárdos tétellel kalkuláltak az NGM-ben.
Mindezek ellenére tény, hogy az utazási kedvezményekkel kapcsolatos lépések már régóta váratnak magukra, hiszen még az első Széll Kálmán Tervben tűzte ki célul az Orbán-kormány az utazási kedvezmények rendszerének felülvizsgálatát és átalakítását. Ez viszont azóta elmaradt. Tekintve a választási évet sokkal valószínűbbnek tartjuk, hogy a szolgáltatóknak jövőre nagyobb részt kell benyelniük a kedvezmények miatt kieső bevételekből, az állam ehhez kevesebb ellentételezést nyújt majd. Persze, jelenleg még az is elképzelhető, hogy a kedvezmények igénybevétele esett vissza és ez indokolja a szociálpolitikai menetdíj támogatás megvágását.
Reagált az NGM:
Kérdésünkre a Nemzetgazdsági Minisztériumnál közölték:
"Az elmúlt években a központi költségvetés erre a célja 104 milliárd forintot különített el, azonban a tényleges teljesítés ettől rendre elmaradt: 2015-ben és 2016-ban is valamivel 97 milliárd forint felett teljesült. A szakértői becslések alapján ez a tendencia a jövőben – ideértve a 2017. évet – is folytatódni fog, ezért a 2018-as költségvetés tervezésekor erre a sorra 97,5 milliárd forintot irányzott elő a kormány. Az előirányzat felülről nyitott, tehát amennyiben ennél magasabb lenne a ténylegesen teljesítendő összeg, az külön döntés vagy kötelezettségvállalás nélkül túlléphető."
mfor.hu