3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megszületett az egyezség a jövő évi minimálbérről és garantált bérminimumról - jelentették be kedden délelőtt.

Bruttó 111 000 forintos jövő évi minimálbérről és bruttó 129 000 forintos garantált bérminimumról írt alá egyezséget három munkaadói szervezettel és két szakszervezeti szövetséggel Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára kedden Budapesten.

Mindez azt jelenti, hogy a minimálbér 4,8 százalékkal emelkedik, ami jócskán elmarad a munkavállalói szakszervezetek által preferált 10 százalék körüli szinttől. Ezzel céljuk az lett volna, hogy a minimálbér idővel elérje a létminimum szintjét. Ez az emelés nem kirívó mértékű, igaz, több, mint az elmúlt két évben végrehajtott emelés. Legutóbb bruttó szinten 2013-ban növelték ennél jobban a minimálbért, 5,4 százalékkal.

Az egyezséget jelentő bruttó 110 ezer forint nettóban 73 150 forintot jelent, vagyis az idei évhez képest 4375 forintos a növekedés mértéke (ez plusz 6,4 százalékot jelent), amiben ráadásul már a személyi jövedelemadó 16-ról 15 százalékra történő csökkentése is megmutatkozik. Ennél nagyobb emelkedésre a nettó minimálbérben legutóbb 2008-ban volt példa, akkor 8,9 százalékos volt a plusz.

Abban az esetben, ha a kormány által a jövő évi költségvetésben tervezett 1,6 százalékos inflációs várakozása helytálló lesz, akkor a hazavitt nettó minimálbér 4,7 százalékkal fog többet érni, mint idén. Ez pedig 2008 óta a legnagyobb növekedés lesz. Idén a 3,4 százaélkos emelésnek és a várhatóan 0 százalék közeli inflációnak köszönhetően 3,4-3,5 százalékos lehet a reálszintű növekedés.

Nehéz volt a megállapodás

Az MTI tudósítása szerint a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) egy tagja, a Magyar Szakszervezeti Szövetség nem ért egyet a tárgyalások során kialakult javaslatokkal, és nem vett részt az aláíráson. Így a konzultációs fórumon nem született megállapodás, a tagok döntő többsége írta alá az egyezséget.

A korábbi évekkel ellentétben most a munkavállalói oldal makacsabbul ragaszkodott a nagyobb mértékű emeléshez annak érdekében, hogy a minimálbér néhány éven belül elérje a létminimum szintjét. A munkaadók azonban úgy vélték, a vállalkozásoknak nincs akkor mozgásterük, hogy a jelenlegi adó- és járulékszabályok mellett ki tudják gazdálkodni az ekkora emeléssel járó pluszköltségeket. Ők sokkal inkább ösztönözték volna a minimálbérre rakodó terhek csökkentését, mivel azonban már elfogadott a jövő évi költségvetés, erre lehetőség most már nem mutatkozott. 

A létminimumhoz történő felzárkóztatás indokolt is. Csak a 2014-es létminimum összege ismert, ami 87 351 forint volt, ehhez mérten a jövő évi nettó minimálbér 14 201 forinttal lesz kevesebb. Igaz, az olló záródni látszik, a különbség idén ugyanis még bőven 18 ezer forint felett volt. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!