Az állami háttérintézményeknél például a korábbi 13 ezer forint körüli havi juttatás helyett a minimális tagdíjhoz szükséges kétezer forint körüli összeg sem lesz tagonként biztosított. Ilyen körülmények között néhány pénztárnak a túlélésre is csak különleges segítséggel van esélye. Ilyen lépésre már a múlt évben is sor került - értesült a Napi Gazdaság piaci forrásból. Akkor egy kasszát az állami munkáltató állítólag 40 millió forintos adománnyal segített ki. A pénztárak a jelenlegi költségszint mellett úgy tudnak gazdaságosan működni, ha újabb bevételek érkeznek. A szektorban már eddig is működési veszteség volt, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) adatai szerint tavaly az első három negyedévben már több tartalékot kellett képezniük a kasszáknak a meg nem fizetett tagdíjak miatt, mint a megelőző egész évben. Ráadásul megtört a növekedési trend is: a válság hatására csökkenésnek indult az önkéntes nyugdíjpénztári taglétszám. Egy esztendő alatt hetvenezren hagytak fel ezzel az öngondoskodási formával. Az idén ráadásul a távozók száma határozottan gyorsulva nőhet.
Az önkéntes nyugdíjpénztári munkáltatói hozzájárulás egy szempontból mindenképpen kedvezőtlenebb választásnak tűnhet: ez pedig az, hogy nem költhető el azonnal - jelezték a Budapest Nyugdíjpénztárnál. Pedig az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítás, mint nyugdíjcélú öngondoskodás, a fiatalabbak esetében a távolabbi jövő tudatos és felelősségteljes tervezésének egyik eszköze, egyre szükségszerűbb, de akár a nyugdíjhoz közel állók számára is racionális választás, hiszen egy kiváló kamatadómentes befektetési lehetőség. A Generalinál is azt gondolják, hogy az önkéntes nyugdíjpénztár az új szabályok hatására sem lesz képes átlépni saját árnyékát, így a munkavállalói választási lista elejére kerülni, hiszen a béren kívüli juttatások közül ez az egyedüli olyan elem, ami nem tesz lehetővé azonnali felhasználást, fogyasztást. E kasszánál azonban azt gondolják, hogy sok cég ezzel tisztában van, ezért az önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulást a cafeteria-rendszeren kívül adja. Az Allianznál éves pénzügyi terveikben további csökkenéssel kalkulálnak az amúgy is számottevően visszaeső 2009-es tagdíjbevételhez képest. Az előző év vége felé néhány cég jelezte is számukra, hogy a munkáltatói tagdíj-hozzájárulását megszünteti vagy szünetelteti. A Budapestnél közben tudnak olyan cégekről is, amelyek megemelték 2010-re a cafeteriakeretüket.
Az adóztatás a Budapest Nyugdíjpénztár szakemberei szerint minden bizonnyal valamelyest visszaveti a megtakarítási kedvet. Azonban reménykednek abban: sok emberben visszaállíthatja a hosszabb futamidejű megtakarításokba vetett bizalmat, hogy a kedvezőtlen 2008-as számok után 2009-ben a pénztárak - bár erről a tagok többsége még nem tud, mert a kivonatok még nem mentek ki - jó befektetési eredményeket értek el. Az MKB-nál is kiemelték, hogy a nyugdíjpénztár mellett szól az idén, hogy a tavalyi jó hozamok lényegében ellensúlyozták a korábbi veszteségeket.