Decemberhez képest a maginfláció januárban 0,1 százalékkal (decemberben novemberhez képest még 0,2 százalékkal), a változatlan adótartalmú árindex 0,7, míg a nyugdíjas árindex 0,8 százalékkal nőtt. A januári 12 havi maginfláció 1,7, a változatlan adótartalmú árindex 4, míg a nyugdíjas árindex 4,4 százalékot tett ki.
1 hónap alatt – 2010. decemberhez viszonyítva – a legnagyobb mértékben az élelmiszerek árai
emelkedtek, 1,9 százalékkal. Növekedett az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – (8,5 százalék), a cukor (8,2 százalék), az étolaj (4,1 százalék), a liszt (3,3 százalék), valamint a szalámi, szárazkolbász, sonka (2,6 százalék) ára. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek ára az előző hónaphoz képest 1,1 százalékkal drágultak. Az átlagosnál nagyobb mértékű áremelkedés volt az egyéb cikkek körében (1,2 százalék), ezen belül a járműüzemanyagok ára 3,4 százalékkal nőtt. A háztartási energia (0,5 százalék) és a szeszes italok, dohányáruk (0,4 százalék) esetében átlag alatti áremelkedés volt.
Szintén átlag alatt emelkedtek a szolgáltatások (0,3 százalék) árai, ezen belül a postai szolgáltatások ára átlagosan 9,2, a szemétszállítás díjtételei 2,9, a helyi tömegközlekedésé 1 százalékkal növekedtek.
A tartós fogyasztási cikkek körében kismértékű (0,1 százalék) árnövekedés következett be. A ruházati cikkekért átlagosan 3 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, az előző hónaphoz viszonyítva.
12 hónap alatt, 2010. januárhoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 6,4 százalékkal emelkedtek. Ezen belül nőtt a liszt (30,5 százalék), az idényáras élelmiszerek (28 százalék), az étolaj (22,2 százalék), a sajt (9,8 százalék), a cukor (9,5 százalék) és a tej (7,6 százalék) ára. Árcsökkenés következett be a tojás (8,5 százalék) esetében.
Az átlagosnál nagyobb mértékben, 6,2 százalékkal növekedett a háztartási energia ára, ezen belül a vezetékes gáz ára 16,3 százalékkal, a távfűtésé 7,4 százalékkal nőtt. Szintén átlag felett, 6,2 százalékkal drágultak az egyéb cikkek, ezen belül a járműüzemanyagok ára 16,5 százalékkal, a gyógyszerek, gyógyáruké 2 százalékkal nőtt.
A szolgáltatások átlag alatti, 2,5 százalékos árnövekedésén belül a távolsági utazás 8,7, a szemétszállítás 4,8, a helyi tömegközlekedés 4,4 százalékkal drágult. Szintén átlag alatt, 1,7 százalékkal emelkedtek a ruházkodási cikkek, 1,2 százalékkal a szeszes italok, dohányáruk árai. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,6 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.
Az EU 27 tagországában 2010. decemberben a fogyasztói árak a harmonizált adatok szerint átlagosan 2,6 százalékkal voltak magasabbak, mint 2009. decemberben. A legkisebb áremelkedést Szlovákiában (1,3 százalék) és Hollandiában (1,8 százalék), a legnagyobbat Romániában (7,9 százalék) és Észtországban (5,4 százalék) mérték.
A Központi Statisztikai Hivatal 2011. januártól az idényjellegű élelmiszerek súlyarányait új módszer szerint határozza meg a fogyasztói árindex számítás menetében. A módszertani változtatás oka az Európai Unió Bizottságának új, idényjellegű termékek kezeléséről szóló jogszabályában foglalt előírások teljesítése. Ez a burgonya, friss zöldség és gyümölcs csoportokat érinti, ahol az adott csoporton belül, az egyes termékek idény szerint változó súlyainak alkalmazását felváltja a termék szintű változatlan, fix súlyok használata.
mfor.hu