A nyár folyamán részben a politikai változások miatt megugró fogyasztói bizalomnak, részben a 2009 július eleji áfaemelés okozta torzító hatások bázisból történő kiesése miatt, úgy tűnt, hogy kezd magára találni a hazai kiskereskedelem.
A nyári pozitív elmozdulások után azonban októberben negatívra váltott a KSH által mért naptárhatástól megtisztított volumenindex és az előző évhez képest történő elmaradás fokozatosan nőtt. Bár karácsony környékén megugró forgalomról számoltak be a hazai kiskereskedők, a decemberi elmaradás ennek ellenére tovább fokozódott és 2009 utolsó hónapjához képest már 1,7 százalékos mínuszt mutat a hivatalos statisztika. Éves szinten, elsősorban az első félév gyengébb teljesítményének köszönhetően még nagyobb, 2,3 százalékos az elmaradás.
Az adatok sajnos továbbra is azt mutatják, hogy a hazai kereslet olyannyira nem tud magára találni, hogy 2005-ös bázishoz képest a kiskereskedelem decemberi volumen értékesítése 7,8 százalékkal esett vissza, amire még a válság legsötétebb 2009-es időszakában sem volt példa (2009 júliusában 7,6 százalékot mért a KSH). Éves szinten a visszaesés a 2005-ös bázishoz képes 6,6 százalék volt, míg ez az arány 2009-ben mínusz 4,2, 2008-ban pedig plusz egy százalék volt.
Decemberben egyébként az Európai Unió államai közül Bulgáriában (-3,1 százalék), Írországban (-3,3 százalék), Máltán (-3,6 százalék), Romániában (-9,4 százalék), Spanyolországban (-5 százalék), Szlovéniában (-3 százalék) és Szlovákiában (-2,3 százalék) esett vissza jobban nálunk a kiskereskedelem, míg egyenesen szárnyalt Lengyelországban (+12,4! százalék), Észtországban (+7 százalék) és Lettországban (+8,1).
mfor.hu