2010 novemberében 0,3 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom 2009 hasonló időszakához képest, míg októberhez képest szinte hajszálra ugyanannyit hagytunk a boltokban. A tavalyi év egyik nagy vesztesei a benzinkutak, ahol hiába költöttünk el rekordösszeget, a magas árak miatt az nem járt a forgalom hasonló mértékű növekedésével.
Minden hatodik forint a kutakra megy
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 2010. novemberben 3,5, az év első tizenegy hónapjában 5,3 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi azonos időszakhoz viszonyítva. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a novemberi eladások 2,4 százalékkal elmaradtak az előző havitól - közölte kedd reggel a KSH.
November végéig összesen 1170,9 milliárd forintot hagytunk a benzinkutakon, miközben 2009-ben az egész éves fogyasztás volt 1122 milliárd. Ebből is jól látszik, hogy a magas árak miatt egyre több pénzért egyre kevesebb üzemanyagot vesznek a magyar autósok.
Az októberi rekord után egyébként november nem hozott újabb csúcsdöntést az üzemanyagköltésekben: a 110,8 milliárd forintos havi kiadás idén inkább átlagosnak mondható, és jócskán elmarad az egy hónappal korábbi 123,1 milliárdtól.
A kiskereskedelmi forgalom egyébként a tavalyi év első tizenegy hónapjában összesen 6689 milliárd forint volt, ennek 18 százalékát tette ki a benzinkutak forgalma. Azaz nagyjából minden hatodik forint vándorol a benzinkutasokhoz a magyar emberek zsebéből.
Optimista a KSH
A kiskereskedelmi forgalom egyébként novemberben 0,3 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi szinthez képest, míg az év első tizenegy hónapjában 2,5 százalékos visszaesést mutatott. A KSH továbbra is optimista, hiszen a minimális csökkenést ők "hasonló volumenű forgalomként" értékelik, bár már októberben a 0,7 százalékos forgalomcsökkenést is így tálalták.
A statisztikai hivatal azt is kiemeli, hogy a 2007 óta megfigyelhető csökkenő tendencia tavaly nyáron megtorpant. A valóságban az látszik a számokból, hogy az év első felében még 5 százalék körüli visszaesést követően július és szeptember között már pozitív adatokat produkált a kiskereskedelem, azóta viszont ismét negatívba csúszott az adat év/év alapon.
Mindezek alapján a KSH optimista hozzáállásával mondhatjuk, hogy megtorpant a visszaesés, a pesszimista felfogás szerint azonban az utóbbi két hónap adatából az látszik, hogy megtorpant a javulás. Azt valószínűleg csak a következő hónapok adatai fogják eldönteni, hogy a kettő közül melyik áll közelebb a valósághoz.
Élelmiszerre ugyanannyit költünk
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek értékesítésének volumene 2010 novemberében lényegesen nem változott, az első tizenegy hónapban 2,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.
A forgalom jelentős részét (90 százalékát) lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) eladásai 1 százalékkal csökkentek novemberben. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem novemberi volumene az előző havi szinten maradt.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áras forgalma 2010. novemberben 1,2 százalékkal növekedett, így 2010 első tizenegy hónapjában az eladások 1,5 százalékos mérséklődést mutattak az előző év azonos időszakihoz képest. 2010 novemberében a gyógyszer-, gyógyászati termék-, a textil-, ruházati és lábbeliüzletek, valamint a csomagküldő hálózat kivételével minden üzlettípusban növekedett a forgalom volumene az előző év azonos havihoz képest. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem eladásai októberhez mérten lényegében nem változtak.
Beke Károly
mfor.hu