3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kína hatalmas keresletet mutat a szamarak iránt, Afrikából óriási mennyiségben vásárolják fel az állatokat. Így már van olyan ország, amely betiltotta a szamarak exportját.

Európában a szamár mára gyakorlatilag „cirkuszi látványosság” lett, hiszen sem a mezőgazdaságban, sem a közlekedésben nem használják. A lovakkal ellentétben a sport és hobbi célokra nem igazán alkalmas, így egyre kevesebben tartanak szamarakat. Míg a második világháború után még 3 millió példány élt a kontinensen, addig már nagyjából egymillió állat maradt, melyek 40 százalékát Albániában és Bulgáriában tartják.

Ezek a legőrülebb munkák

Hasonló drasztikus állománycsökkenés ment végbe Kínában is, ahol az állami statisztikai hivatal adatai szerint a 20 évvel ezelőtti 11 millióról 6 millióra csökkent a szamarak száma. Ennek hátterében azonban egészen más okok állnak. A szamarakból ugyanis zselatint főznek, amely az egyik legnépszerűbb hagyományos gyógymódnak számító szer alapja. A gyógyászati célra feldolgozott szamarakkal pedig nem tudnak lépést tartani a kínai állattenyésztők.

Az ázsiai ország így egyre komolyabb mértékben exportált szamarakat az elmúlt években, a figyelmük pedig az egyik legnagyobb állománnyal rendelkező kontinens, Afrika felé fordult. A távol-keleti ország kis túlzással minden szamarat megvett, ami több helyen is problémákat okozott, ezért rövid időn belül két ország is betiltotta a négylábúak exportját. Nigerből 2015-ben 27 ezer állatot vittek Kínába, majd csak az idei évben további 80 ezret, így szó szerint megtizedelték az ottani állományt. Hasonló volt a helyzet Burkina Faso esetében, onnan az első félévben 45 ezer szamarat exportáltak. Mindkét esetben csábítónak tűnt az állatok tömeges exportja, hiszen a hazai áraknál magasabb összeget fizettek a kínai vásárlók, ráadásul két nagyon szegény országról van szó, amelyek nem sok devizabevétellel kecsegtető termékkel rendelkeznek.

A szamarak iránti megugró keresletnek azonban számos káros hatása volt. Így többek között gondot okoz, hogy ott az állatokat továbbra is használják a mezőgazdaságban és áruszállításban, a jelentős állománycsökkenést viszont nem tudják ilyen gyorsan – akár gépesítéssel – pótolni. Az exportra kerülő állatokat Afrikában küldik vágóhídra, ez pedig komoly környezeti károkat okoz, hiszen a vér és belsőségek feldolgozása vagy higiénikus megsemmisítése nem megoldott. Az is fejfájást okoz a döntéshozóknak, hogy a szamarak iránti fokozott kereslet más állatok árát is felverte. A korrupcióval súlyosbított helyzetben lévő országokban persze az export betiltása aligha hoz egyik napról a másikra eredményeket, hiszen a korlátlan felvevőpiacnak számító Kína ellátása illegális csatornákon keresztül folytatódik.

Az ország, ahol nem illik hajat szárítani

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!