3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Megszületett a bérmegállapodás a kormány és az érdekképviseletek között. Eszerint akárcsak idén, jövőre is 3500 forinttal nő a bruttó minimálbér. Nettóban ez alig 2300 forint pluszt jelent.

2015-ben a minimálbér összege bruttó 105 ezer forint lesz, ami 3,4 százalékkal haladja meg az idei 101 500 forintot. A garantált bérminimum 122 ezer forintra emelkedik a jelenlegi 118 ezerről. Mindez azt jelenti, hogy a nettó minimálbér - akárcsak idén - 2292 forinttal emelkedik jövőre, a garantált bérminimum pedig 2620-szal. A vállalkozási szférának ajánlott béremelés mértéke a megállapodás értelmében 3-4 százalék lesz.

A nettó minimálbér összege így 66 483 forintról 68 775-re emelkedik, a garantált bérminimumra bejelentettek pedig jövőre 79 910 forintot vihetnek haza az idei 77 290 után. A jövő évi növekedés a minimálbéresek esetében kisebb mértékű lesz az ideinél, hiszen 3,6 százalék plusz után jövőre 3,4 jut, a nettó garantált bérminimum pedig az idei 4 százalék után 2015-ben 3 százalék többletet hoz az érintetteknek.

Mivel jövőre a kormány 1,8 százalékos inflációt vár, mindkét esetben lesz reálszintű növekedés is - persze, amennyiben a tényleges infláció nem haladja meg jelentősebb mértékben a kormányzati várakozást. Ha elfogadjuk a 1,8 százalékos - jövő évi költségvetés tervezésekor használt - fogyasztói árindexet, akkor a minimálbért nézve 1,57, a garantált bérminimumnál pedig 1,18 százalékkal érhet többet a hazavitt összeg az ideinél.

Jól látható, hogy a minimálbér esetében a jövő évi reálszintű növekedés az elmúlt évek egyik legmagasabbja lehet, ennél nagyobb mértékben 2013-ban és 2008-ban emelkedett a nettó minimálbér reálszinten. Előbbi esetben a 3,4 százalékos plusz annak köszönhető, hogy a kormány még rendkívül magas, 5,4 százalékos inflációt várt, ennyivel emelték a minimálbéreket, ám a rezsicsökkentések folyományaként mindössze 1,9 százalék lett az éves átlagos infláció.

Messze még a létminimum

A szakszervezetek szerint középtávon az lenne a cél, hogy a minimálbér szintje elérje a létminimumot, ami idén 87 ezer forint körül alakult. Látható, hogy a jövő évi emeléssel is a minimálbér és a garantált bérminimum (68 és 80 ezer forint) egyaránt jócskán elmarad még ettől a szinttől, miközben jövőre a létminimumhoz szükséges összeg is pár ezer forinttal várhatóan tovább fog emelkedni. 

A szakszervezeti vélemények szerint évi 10 százalékkal kellene emelni a nettó béreket ahhoz, hogy 2018-ra a létminimummal megegyző szintet érjen el. Ezzel szemben az elmúlt években 3 százalék körüli nettó növekedést eredményeztek a bérmegállapodások. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!