4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Enyhe pozitív meglepetést okozott az árak változása augusztusban, ugyanis júliushoz képest 0,6 százalékos csökkenés volt megfigyelhető, míg éves szinten 3,7 százalékos volt a drágulás. Ezzel visszaállt a tavaly júliusi áfaemelés előtti szintre a pénzromlás üteme, azaz mintha nem is emelkedett volna az adó 2009-ben. Mfor.hu-háttér.

0,6 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak augusztusban az előző hónaphoz képest, 2009 hasonló időszakánál pedig 3,7 százalékkal voltak magasabbak az árak - közölte a KSH péntek reggel. Mindkét tekintetben elsősorban az idényáras élelmiszerek (zöldségek, gyümölcsök) árának változása volt a fő tényező: egy hónap alatt majdnem 15 százalékkal lettek olcsóbbak ezek az élelmiszerek, míg egy év alatt több mint harmadával nőttek az árak ebben a kategóriában.


Meglepő csökkenés a gyümölcsidényben

Júliushoz képest az élelmiszerek árai 1,9 százalékkal csökkentek, az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 13,9 százalékos árcsökkenése és a többi élelmiszer 0,4 százalékos átlagos árnövekedése következtében - közölte a statisztikai hivatal. Ezek alapján elsősorban a gyümölcsszezonnak volt betudható az árak csökkenése, idényben hagyományosan olcsóbbak a zöldségek és a gyümölcsök.

Növekedett az étolaj (5,7 százalék), a tej (1,5 százalék) és a baromfihús (1,4 százalék) ára. Árcsökkenés volt megfigyelhető a szalámi, szárazkolbász, sonka (1,7 százalék) és a tojás (1,2 százalék) esetében. A legnagyobb mértékben a szolgáltatások árai emelkedtek (0,4 százalék), ezen belül az üdülési szolgáltatásokért átlagosan 3,7 százalékkal kellett többet fizetni. Emelkedtek a szeszes italok, dohányáruk árai is, 0,3 százalékkal. A ruházkodási cikkek esetében a nyári kiárusítások következtében 1,5 százalékos árcsökkenés volt megfigyelhető.

A háztartási energia ára 1,2 százalékkal csökkent, ezen belül az elektromos energia átlagosan 3,6 százalékkal került kevesebbe. A tartós fogyasztási cikkek és az egyéb cikkek körében szintén árcsökkenés volt megfigyelhető (0,3–0,3 százalék), ez utóbbin belül a járműüzemanyagok ára 0,7 százalékkal csökkent júliusban.


Ki emlékszik az áfaemelésre?

A 12 havi infláció utoljára 2009 júniusában, az áfaemelés előtt volt ilyen alacsony, akkor szintén 3,7 százalékos értéket mért a KSH. Aztán a fogyasztási adó felső kulcsa 20-ról 25 százalékra emelkedett, ami automatikusan megdobta az árakat.

Sokan arra számítottak, hogy már júliusban, amikor a tavalyi áfaemelés kipörög a bázisból, visszaáll majd az infláció a korábbi szintre, ehhez képest enyhe negatív meglepetést okozott, hogy csak 4 százalékra csökkent a ráta.

Tavaly augusztushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai átlagosan 3,7 százalékkal emelkedtek. Ezen belül nőtt az idényáras élelmiszerek (37,3 százalék), a sajt (8,3 százalék) és a házon kívüli étkezés (3 százalék) ára.

Árcsökkenés következett be a liszt (10,6 százalék), az étolaj (9,6 százalék), a cukor (9 százalék), a péksütemények (7,1 százalék) és a sertéshús (6,1 százalék) esetében. Az átlagosnál nagyobb mértékben, 6,1 százalékkal növekedett a háztartási energia ára, ezen belül a vezetékes gáz ára 14 százalékkal nőtt, a távfűtésé 12 százalékkal csökkent.

Szintén átlag felett, 6,6 százalékkal drágultak a szeszes italok, dohányáruk, valamint 5,8 százalékkal az egyéb cikkek, ez utóbbin belül a járműüzemanyagok ára 13,9 százalékkal, a gyógyszerek, gyógyáruké 4,9 százalékkal nőtt. Átlag alatti áremelkedés volt megfigyelhető a szolgáltatások körében (2,8 százalék), ezen belül a távolsági utazás 13,4, a szemétszállítás 6,5, a helyi tömegközlekedés 5 százalékkal drágult. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 2,1 százalékkal, a ruházkodási cikkekért 1,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.

Európában az átlagnál rosszabbul jártunk

A nyugdíjasok az átlagnál jobban jártak augusztusban, de még így is magasabb a nyugdíjas infláció, mint a fogyasztói áremelkedés főszáma: júliushoz képest 0,9 százalékkal csökkent a nyugdíjas infláció, mely 4 százalékon állt augusztusban.

Az Európai Unióban a magyar inflációs ráta magasabb volt az átlagnál: a 27 tagországban átlagosan 2,1 százalékkal voltak magasabbak, mint 2009. júliusban. Árcsökkenés volt megfigyelhető többek között Írországban (1,2 százalék) és Lettországban (0,7 százalék), a legnagyobb áremelkedést pedig Romániában (7,1 százalék) és Görögországban (5,5 százalék) mérték.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!