0,6 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak augusztusban az előző hónaphoz képest, 2009 hasonló időszakánál pedig 3,7 százalékkal voltak magasabbak az árak - közölte a KSH péntek reggel. Mindkét tekintetben elsősorban az idényáras élelmiszerek (zöldségek, gyümölcsök) árának változása volt a fő tényező: egy hónap alatt majdnem 15 százalékkal lettek olcsóbbak ezek az élelmiszerek, míg egy év alatt több mint harmadával nőttek az árak ebben a kategóriában.
Meglepő csökkenés a gyümölcsidényben
Júliushoz képest az élelmiszerek árai 1,9 százalékkal csökkentek, az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 13,9 százalékos árcsökkenése és a többi élelmiszer 0,4 százalékos átlagos árnövekedése következtében - közölte a statisztikai hivatal. Ezek alapján elsősorban a gyümölcsszezonnak volt betudható az árak csökkenése, idényben hagyományosan olcsóbbak a zöldségek és a gyümölcsök.
Növekedett az étolaj (5,7 százalék), a tej (1,5 százalék) és a baromfihús (1,4 százalék) ára. Árcsökkenés volt megfigyelhető a szalámi, szárazkolbász, sonka (1,7 százalék) és a tojás (1,2 százalék) esetében. A legnagyobb mértékben a szolgáltatások árai emelkedtek (0,4 százalék), ezen belül az üdülési szolgáltatásokért átlagosan 3,7 százalékkal kellett többet fizetni. Emelkedtek a szeszes italok, dohányáruk árai is, 0,3 százalékkal. A ruházkodási cikkek esetében a nyári kiárusítások következtében 1,5 százalékos árcsökkenés volt megfigyelhető.
A háztartási energia ára 1,2 százalékkal csökkent, ezen belül az elektromos energia átlagosan 3,6 százalékkal került kevesebbe. A tartós fogyasztási cikkek és az egyéb cikkek körében szintén árcsökkenés volt megfigyelhető (0,3–0,3 százalék), ez utóbbin belül a járműüzemanyagok ára 0,7 százalékkal csökkent júliusban.
Ki emlékszik az áfaemelésre?
A 12 havi infláció utoljára 2009 júniusában, az áfaemelés előtt volt ilyen alacsony, akkor szintén 3,7 százalékos értéket mért a KSH. Aztán a fogyasztási adó felső kulcsa 20-ról 25 százalékra emelkedett, ami automatikusan megdobta az árakat.
Sokan arra számítottak, hogy már júliusban, amikor a tavalyi áfaemelés kipörög a bázisból, visszaáll majd az infláció a korábbi szintre, ehhez képest enyhe negatív meglepetést okozott, hogy csak 4 százalékra csökkent a ráta.
Tavaly augusztushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai átlagosan 3,7 százalékkal emelkedtek. Ezen belül nőtt az idényáras élelmiszerek (37,3 százalék), a sajt (8,3 százalék) és a házon kívüli étkezés (3 százalék) ára.
Árcsökkenés következett be a liszt (10,6 százalék), az étolaj (9,6 százalék), a cukor (9 százalék), a péksütemények (7,1 százalék) és a sertéshús (6,1 százalék) esetében. Az átlagosnál nagyobb mértékben, 6,1 százalékkal növekedett a háztartási energia ára, ezen belül a vezetékes gáz ára 14 százalékkal nőtt, a távfűtésé 12 százalékkal csökkent.
Szintén átlag felett, 6,6 százalékkal drágultak a szeszes italok, dohányáruk, valamint 5,8 százalékkal az egyéb cikkek, ez utóbbin belül a járműüzemanyagok ára 13,9 százalékkal, a gyógyszerek, gyógyáruké 4,9 százalékkal nőtt. Átlag alatti áremelkedés volt megfigyelhető a szolgáltatások körében (2,8 százalék), ezen belül a távolsági utazás 13,4, a szemétszállítás 6,5, a helyi tömegközlekedés 5 százalékkal drágult. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 2,1 százalékkal, a ruházkodási cikkekért 1,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.
Európában az átlagnál rosszabbul jártunk
A nyugdíjasok az átlagnál jobban jártak augusztusban, de még így is magasabb a nyugdíjas infláció, mint a fogyasztói áremelkedés főszáma: júliushoz képest 0,9 százalékkal csökkent a nyugdíjas infláció, mely 4 százalékon állt augusztusban.
Az Európai Unióban a magyar inflációs ráta magasabb volt az átlagnál: a 27 tagországban átlagosan 2,1 százalékkal voltak magasabbak, mint 2009. júliusban. Árcsökkenés volt megfigyelhető többek között Írországban (1,2 százalék) és Lettországban (0,7 százalék), a legnagyobb áremelkedést pedig Romániában (7,1 százalék) és Görögországban (5,5 százalék) mérték.
Beke Károly