2013 azonos időszakához képest a magyar gazdaság szezonálisan és naptárhatással kiigazítva 3,7 százalékkal növekedett idén április és június között. Ez amellett, hogy hazai viszonylatban is 8 éve nem látott lendületet jelent, az uniós tagállamok sorában is kiemeli Magyarországot. Ennél nagyobb mértékben ugyanis egyetlen ország gazdasága sem volt képes gyarapodni.
Mögöttünk Lettország szerepel 3,5 százalékos növekedéssel, míg a rangsor harmadik helyére az egyik visegrádi ország, Lengyelország került 3,2 százalékos plusszal. Csehország és Szlovákia sem teljesített egyébként rosszul, hiszen előbbi 2,6, északi szomszédaink pedig 2,4 százalékkal tudtak növekedni.
Ez a mostani adat és helyezésünk egyben azt is jelenti egyébként, hogy immár ez a harmadik egymást követő negyedév, amikor a magyar gazdaság teljesítménye nemcsak a régiónkban, de a teljes uniót tekintve is az éllovas szerepét tölti be. Bár az tény, hogy ezt nem mindig ugyanazzal az adattal sikerült elérni: egy negyedévvel ezelőtt ugyanis a negyedéves bázisú növekedésünkkel kerülhettünk Európa trónjára.
Az éves bázisú változásokat nézve egyébként a rangsor legvégén Ciprus szerepel, előtte az olasz és a görög gazdaság, sorrendben 2,5- 0,3 és 0,2 százalékos zsugorodással. A visszaesők táborát gyarapítja még egyébként Finnország is egy 0,1 százalékos csökkenéssel.
Negyedéves viszonylatban se panaszkodjunk!
Az első negyedévhez képest a gazdaságunk a korábbinál lassabb ütemben, 0,8 százalékkal növekedett, ám a tagállamok körében ez is "irigylésre méltó". Nálunk jobban, kereken egy százalékkal ugyanis csak a lett gazdaság tudott három hónap alatt növekedni. Magyarország a brit gazdasággal együtt került a megosztott második helyre, a dobogó harmadik fokát pedig 0,7 százalékos növekedéssel Litvánia foglalja el.
A visegrádi országok egyébként szintén nem teljesítettek rosszul - ez alól kivétel a cseh gazdaság lehet, mely stagnált az év első három hónapjához képest. Ezzel szemben a szlovák és a lengyel is egyaránt 0,6 százalékos pluszt tud felmutatni.
A rangsor legvégén meglepetésre a keleti szomszédunk, Románia áll 1 százalékos gazdasági visszaeséssel. Előtte a ciprusi és az olasz gazdaság szerepel 0,3, illetve 0,2 százalékos mínusszal. És ami még talán a román teljesítménynél is nagyobb meglepetés, hogy a zsugorodó gazdaságok táborát erősíti Németország is a maga 0,2 százalékos csökkenésével.
mfor.hu