5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy két éven át tartó nyugat-európai kiigazítás, mely összesen a GDP egy százalékával mérsékli az állami kiadások szintjét, két évig rendre mintegy 0,2 százalékkal fékezheti a magyar gazdaság növekedési ütemét - olvasható a decemberi MNB Szemle egyik tanulmányában. Ennek oka pedig az, hogy a megszorítások miatt csökken a külső kereslet, ami mérsékli a magyar gazdaság exportlehetőségeit. Mfor.hu-háttér.

Nem csak a magyar költségvetési megszorítások érintik hátrányosan a magyar gazdaság kilátásait, az is kedvezőtlen számunkra, ha Nyugat-Európában teszik rendbe költségvetésüket az országok - állapítja meg tanulmányában Krusper Balázs és Pellényi Gábor. Az MNB két szakembere azt próbálta számszerűsíteni, milyen hatással van hazánkra a nyugat-európai állami kiadások visszafogása.

Először mindenki költekezett, most kiigazítás kell

Az alapprobléma az, hogy a 2008-as gazdasági válságra számos európai ország anticiklikus gazdaságpolitikával reagált, hogy tompítsák a gazdasági visszaesést. Ennek viszont az lett a következménye, hogy az euróövezeti országok strukturális költségvetési egyenlege jelentősen romlott az elmúlt két évben.

A 2010 elején elmélyülő görög adósságválság nyomán felerősödtek más európai országok államadósságának fenntarthatóságával kapcsolatos befektetői aggodalmak - emlékeztetnek a jegybank szakemberei. Éppen ezért a tavalyi év közepétől egyre több tagállam jelentett be kiigazítási terveket.

Ezeknek a fiskális lépéseknek pedig a makrogazdaságra is hatásuk van, és mivel Magyarország fő felvevőpiaca az eurózóna, ezért hazánk számára sem mindegy, milyenek ott a kilátások. A jegybank munkatársai szerint elsősorban az inflációs és növekedési kilátásokra vannak hatással a kormányok megszorításai.

Az MNB elemzői elsőként azt vizsgálták, hogyan reagál az európai gazdaság a fiskális sokkokra, majd ebből vezették le azt, hogy mindez milyen hatással lehet a magyar gazdaságra. A tanulmány szerzői szerint az tekinthető fiskális sokknak, ha az állami kiadások tartósan a GDP egy százalékával változnak.

Miért érint ez minket?

"A megszorítások miatt visszaeső külső kereslet egyrészt csökkenti az exportot, másrészt a kedvezőtlen értékesítési kilátások miatt a vállalatok visszafogják a beruházásokat" - mutat rá a tanulmány az európai megszorítások egyik legjelentősebb hazai hatására. Ugyanakkor az export és a beruházás magas importtartalma miatt a nettó export csak mérsékelten és átmenetileg romlik.

Az alacsonyabb kereslet miatt a vállalatok munkakereslete is visszaesik, ami a bérek és a foglalkoztatás mérséklődéséhez vezet. Az így kieső munkajövedelem csökkenti a fogyasztást, bár ennek mértéke kisebb az export és a beruházás változásánál. A GDP összességében tartósan visszaesik.

A kereslet csökkenése miatti negatív kibocsátási rés és a bérek mérséklődése egyaránt alacsonyabb inflációhoz vezet. Ezen túl a fiskális megszorítások hatására csökken az eurózóna inflációja, ami az importtermékek árazásán keresztül a hazai inflációt is csökkenti.

Szimulációjukban a jegybank elemzői olyan forgatókönyvet vizsgáltak, ahol az eurózónában két egymást követő évben 0,5-0,5 százalékkal csökken (tartósan) az állami kiadások szintje. A megszorítás mértéke nagyságrendjét tekintve hasonló a 2010 nyarán bejelentett nyugat-európai kiigazítási tervekhez.

"A hazai GDP-veszteség mértéke fele lehet az eurózónában tapasztaltnak, a következő két évben mintegy 0,2 százalékponttal fékezhetik a magyar GDP növekedését az európai kiigazítások" - állapítja meg a tanulmány. Mindez nem meglepő: kis, nyitott gazdaságként növekedési lehetőségeink szorosan összefüggnek külkereskedelmi partnereink konjunkturális helyzetével - teszik hozzá a szerzők.

A növekedés visszafogása mellett az európai fiskális kiigazítások csökkenthetik a magyar inflációt is az importárakon keresztül, ez a hatás azonban a GDP-re gyakorolt hatásnál később jelentkezik. Az infláció csökkenésének üteme összességében a 0,1 százalékot sem érheti el, ez is elsősorban a kiigazítást követő második évtől jelentkezhet.

További kockázatok látszanak

Bár az eddigi kiigazítások vélhetően nem rántják újabb recesszióba a magyar gazdaságot, a rövid távú kockázatok negatív irányba mutatnak. Az eurózóna perifériájához tartozó országok adósságválsága nem ért véget: legutóbb Írország jelentette be, hogy nemzetközi szervezetek hiteleire lesz szüksége a költségvetési hiány finanszírozásához - figyelmeztetnek a tanulmány szerzői.

A jegybank szakemberei szerint ha a válság továbbgyűrűzik, akkor más európai országokban további megszorítások várhatók, ami még erőteljesebb visszaesést okozhat a nemzetközi konjunktúrában. "Ennél is súlyosabb következménnyel járhat, hogy ilyen környezetben Magyarország kockázati megítélése is romolhat a nagy adósságállomány és a fiskális politika körüli bizonytalanságok következtében. A növekvő adósságszolgálati terhek pedig közvetlenül is visszavethetik a belföldi keresletet is" - vélik az elemzők.

A hosszabb tavú hatások tekintetében bizonytalanabb a kép. A költségvetési kiigazító lépések emelhetik az euróövezet potenciális növekedését. Ehhez a hiánycsökkentést olyan strukturális reformokkal kell párosítani, amelyek megakadályozzák a deficit újratermelődését, valamint növelik a munkavállalási és beruházási kedvet. Ez Magyarország számára is növekedési többletet jelenthet. Nincs azonban garancia arra, hogy a hiánycsökkenés emeli a potenciális kibocsátást. Egy vállalati jövedelemadókra alapozott kiigazítás például a beruházások visszaeséséhez vezethet, ami tartósan ronthatja a növekedési kilátásokat.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!