3p

A munkaadói képviseletek szerint a 2018. évi költségvetési javaslat reális, kiegyensúlyozott, lehetőséget ad a további növekedésre, a bérfelzárkóztatási program folytatására.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke az MTI-nek elmondta, hogy a parlamentnek beterjesztett 2018. évi költségvetési javaslat kiegyensúlyozott, "nem egy választási költségvetés készült, rajta van az adósságcsökkentő pályán, a közterhek viselését korrekten betartja, az adóbevételeket behajtja". Kiemelte: a rendszerváltás után most fordul elő először, hogy választási évre reális költségvetés készül. Parragh László úgy látja, a költségvetés bevételének növekedése további adócsökkentést tenne lehetővé.

A bérfelzárkóztatási program jól működik, annak folytatására szerinte "a költségvetés további 20 százalékot is elbírna". A munkaadók és az állam közösen vállalná a terheket, az állam még tovább csökkentené a bérterheket, a munkaadókat pedig növelnék bérágon a költségeiket - mondta.Megjegyezte, hogy a reálgazdaság gyorsabban reagált a bérnövekedési nyomásra, mint az állam, ezt mutatja, hogy tavaly az utolsó negyedévben nagyobb volt a bérnövekedés, mint az idén a kötelező minimálbér és bérminimum emeléseket is tartalmazó első negyedévben.

Vadász György, a Magyar Iparszövetség (Okisz) ügyvezető elnöke úgy látja, hogy a vállalkozókat nem érte meglepetés a 2018. évi költségvetésben, ő is úgy fogalmazott, hogy "nem választási költségvetés készült". Úgy vélte, a tervezett 4,3 százalékos gazdasági növekedés és 2,4 százalékos hiány tartható, az uniós támogatások pozitív hatása 2018-ban már jelentkezni fog.

Az iparszövetség elnöke szerint a 2018. év az elmúlt időszak legeredményesebb gazdasági éve lehet, ezt tükrözi a benyújtott költségvetési javaslat, amely biztos talajon áll. A kisvállalati adó (kiva) csökkentése pedig olyan pozitív lépés, amely alkalmas a kkv-szektor versenyképességének a korábbi években megkezdett növelése folytatására - mondta Vadász György.

Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz) elnöke szintén fontos lépésnek nevezte a kisvállalkozások számára a kiva 13 százalékra való csökkentését. A gazdaságfejlesztésre szánt további 203 milliárd forintból remélhetően a kisvállalkozásnak is jut, a családi otthonteremtési kedvezményre (csok) tervezett 226 milliárd forint már lehetővé teszi, hogy a kisvállalkozások is bekapcsolódjanak a családi házak építésébe - mondta az Iposz elnöke.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!