A minisztérium az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében rámutatott: a hagyományos felvevőpiacokkal fennálló gazdasági kapcsolatok szinten tartása mellett más, a válság által kevésbé érintett országokkal épített ki idén a gazdasági tárca szorosabb gazdasági együttműködést. A régión belüli kétoldalú gazdasági kapcsolatok erősítése érdekében többek között Montenegró, Törökország és Szerbia állt a középpontban.
A minisztérium emlékeztetett: Magyarország regionális versenyképességének növelése érdekében vezette be a gazdasági tárca a nagyberuházások egyedi támogatási rendszerét. A 2004 óta megkötött 75 támogatási szerződésben a vállalatok összesen 1.404 milliárd forint értékű beruházás végrehajtását vállalták, és közel 33 ezer új munkahelyet hoztak létre. A többségi külföldi tulajdonú magyarországi vállalatok több mint félmillió munkavállalót foglalkoztatnak.
Az idei év első félévében Magyarországon 46 új befektetési projekt kezdődött meg. A legnagyobb volumenű beruházás Dél-Koreából (88,9 millió euró), Ausztriából (77,5 millió euró) és Hollandiából (45,3 millió euró) érkezett.
Az NFGM közleménye szerint a Magyarországra irányuló közvetlen tőkebefektetések mellett, elsődleges kérdés a további exportpiacok felkutatása, a magyar vállalkozások külpiaci lehetőségeinek bővítése, az intenzívebb külföldi kapcsolatépítés. Ezzel a célkitűzéssel összhangban a 2009-ben megrendezett gazdasági vegyesbizottsági ülések nagymértékben segítették az új piacok felkutatását. A tárca közleményében hozzátette: az egyik kiemelt export-országban, Törökországban a járműipar, az energetika, a környezetvédelem, valamint az ivóvíz, szennyvíz és hulladékkezelési technológiák területén számos lehetősége lehet magyar cégeknek tőkéjük befektetésére.
Emellett a Balkán országai is számos kiaknázatlan területet rejtenek a magyar vállalatok számára. A minisztérium közleményében hangsúlyozta: Magyarország Montenegró első számú külföldi befektetőjeként, törekszik a két ország közötti szorosabb gazdasági együttműködés kialakítására. Ezt a célt szolgálja a gazdasági tárca és az ITD Hungary Zrt. által közösen létesített, Podgoricában 2009 szeptembere óta működő Információs Pont is.