A kiskereskedelmi árindex (RPI) - amely tartalmazza a lakossági ingatlanszektor jelzálog- és egyéb költségeit is - márciusban stagnált az előző hónaphoz mérve, éves összevetésben azonban 0,4 százalékkal csökkent, közölték a brit statisztikai hivatalban kedden.
A legátfogóbb brit ármutató 1960 óta először jelez éves szintű deflációt.
A Bank of England - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság, Nagy-Britannia jegybankja - a múlt hónapban, fennállása óta először, kvantitatív enyhítésbe kezdett, vagyis új pénzt áramoltat a mély recesszióval küszködő reálgazdaságba annak felélesztése végett.
A kvantitatív enyhítéssel teremtett új pénz nem hitelből ered, hanem a gazdaság pénzellátásának felduzzasztására szolgál ténylegesen új, elektronikusan jegyzett likviditással, miközben a hagyományos "bankóprést" nem indítják be, fizikai valójában nem jelenik meg új bankjegytömeg a forgalomban.
Az egyébként inflációveszélyes módszert súlyosan recessziós időszakokban lehet alkalmazni, főleg olyankor, ha a gazdasági visszaesést deflációs kockázat is kíséri.
A defláció a meglévő adósság reálköltségeinek növekedése mellett azért is veszélyes jelenség, mert a kialakuló deflációs várakozás - az árak hosszú távú további csökkenésének valószínűsítése - miatt a fogyasztók halasztják vásárlásaikat, ami további mélyíti a defláció elsődleges okát, vagyis magát a recessziót.
A brit statisztikai hivatal legutóbbi kimutatása szerint Nagy-Britannia már tavaly recesszióba süllyedt, és vezető londoni gazdaságelemző házak súlyos recessziós előrejelzéseket adnak az idei évre is.