3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hosszú időszakra, 7-8 évre is berendezkedhetünk a negatív reálkamatokra, "élvezzük ki ennek előnyeit" - mondta Nagy Márton, a Magyar Nemzet Bank alelnöke csütörtökön, Budapesten a Portfolio.hu Budapest Economic Forum 2017 című konferenciáján. Úgy vélte, ez történelmi lehetőséget jelent a hazai gazdasági élet szereplői, az állam és a háztartások számára egyaránt.

Az irányadó kamatszint az MNB megalapítása óta nem volt ilyen alacsony, egyúttal minden vizsgált szegmensben csökkentek a reálkamatok. Megjegyezte, hogy a régióban mindenütt csökkent a reálkamat, de Magyarországon a legjobban.
   
Az állampapírpiaci, illetve bankközi hozamok historikus mélységbe süllyedtek idén ősszel, sőt, 20 éves horizonton is negatív a hazai bankközi reálkamat.
   
Nagy Márton kiemelte: "kegyelmi állapot" van Magyarországon a tartósan negatív kamatkörnyezet miatt. Rámutatott: az ország történetében eddig negatív reálkamatra utoljára a hiperinfláció idején volt csak példa.
   
Jelezte: a hosszú futamidejű állampapírok hozamai soha, még a válság előtt sem voltak ilyen alacsonyak, ennek pozitív a hatása a gazdaság egyes szektoraira.
   
Az államháztartás jelentős kamatkiadás-megtakarítást ért el az utóbbi években, a 2013. évi 5 százalékról a GDP 3 százalékára csökkent a kiadás, és tovább mérséklődik, a reálkamat csökkenése kedvezően hat az államadósságra is. Ebben a környezetben logikus az állam számára, hogy minél hosszabb futamidőre és minél alacsonyabb, előre fixált kamatok mellett bocsát ki állampapírokat -  mondta, hozzátéve: az állam ebben a környezetben tovább csökkentheti az államadósságban devizaadósság arányát, ami most 24 százalék.
   
Elmondta: a háztartások kamatbevétele jobban csökkent, mint a kamatkiadása. A lakosság jövedelmének növekedése eddig nem járt a fogyasztói ráta emelkedésével, a háztartások inkább a beruházásaikra, leginkább lakásszerzésre fordítják pluszjövedelmüket. 
 
Nagy Márton 
   
Kitért arra, hogy a jegybank figyelemmel kíséri a hazai készpénzállomány növekedését is, mivel a negatív reálkamatok idején a készpénztartás nem jelent költséget a gazdaság szereplői számára. 
   
A vállalatoknak azt lehet javasolni, hogy fogják vissza a pénzügyi eszközök felhalmozását, a mai környezetben érdemes hitelt felvenniük és beruházniuk, minél hosszabb időre felvett, fix kamatozású forrásokból - mondta.
   
Az MNB alelnöke jelezte: a bankok vezetői rendszerint elmondják, hogy mennyire fájnak a hitelintézeteknek az alacsony kamatok, ez részben igaz, mert 100 bázispontos alapkamat-csökkentés évi 20-30 milliárd forintos jövedelem-kiesést okoz a bankrendszernek.
 
    
Ezt a bankok a nem kamatjellegű bevételek növelésével, így a például a jutalékokkal, vagy különböző költségelemek felszámításával tudják kompenzálni.
   
Nagy Márton úgy vélte, a hazai bankrendszerben a költséghatékonyságot tovább kellene javítani, ebben még jelentős tartalékok vannak. A magyar bankszféra a világ egyik legkevésbé hatékony bankrendszere - mondta.
   
A jegybank alelnöke szerint a bankoknak 20-30 évre kellene fixálniuk a lakáshitelek kamatokat, három nagybank már el is kezdte ilyen kölcsönök nyújtását. A minősített fogyasztóbarát lakáshitelek fix kamatozásúak, és az adósságfék szabályok is preferálják a fix kamatozású hiteleket. A jegybank azon gondolkodik, hogy lehetne a meglévő hitelállományt is fix kamatozásúra átváltoztatni - mondta Nagy Márton.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!