4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Vám és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága még 2009 novemberében kezdett vizsgálódni a ScienNet törzsvásárlói rendszerrel kapcsolatban adócsalás gyanújával. Az utóbbi hónapokban keveset hallani az ügyről, a nyomozók megkeresésünkre sem árultak el sok konkrétumot.

2009 november 25-én csaptak le a VPOP szakemberei a ScienNet törzsvásárlói rendszerre, akkor több százmilliós adóhiány gyanúja miatt indult nyomozás, a hálózat mögött álló Headmin Kft. ügyvezetőjét néhány hónapra előzetes letartóztatásba helyezték. Leinemann Zsolt azóta is lakhelyelhagyási tilalom alatt áll az előzetes megszűnése óta.

Még mindig befagyva

A törzsvásárlói rendszer honlapján immár több mint egy éve ugyanaz az üzenet fogad: "Tájékoztatjuk Önöket, hogy a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának vizsgálata miatt a ScienNet hivatalos honlapja és a webirodák 2009. november 25-től átmenetileg nem elérhetőek. Tájékoztatjuk továbbá Önöket, hogy a ScienNet a weboldalát és tevékenységét a hatósági eljárás lezárultáig vagy a hatóság ezirányú írásos engedélyéig semmiképpen és semmilyen formában nem kívánja elindítani!"

A nyomozás állása több százezer embert érinthet, hiszen a rendszernek több mint 400 ezer tagja volt, akiknek egy része továbbra is várja az újraindulást. Éppen ezért kereste meg az mfor.hu a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt kérdéseivel, azonban sajnos kevés konkrétum derült ki.

"A házkutatások során lefoglalt hatalmas mennyiségű iratanyag (pl. cégiratok, szerződések, számlakivonatok) kielemzése és feldolgozása folyamatos, az ügyben több szakértő is kirendelésre került" - válaszolta kérdésünkre a nyomozó szerv. Egy szakértői vizsgálat jelenleg is folyamatban van a NAV tájékoztatása szerint.

A nyomozás során több mint egy év alatt eddig több mint 150 tanút hallgatott ki a hatóság. "A kihallgatások alapján felmerülő újabb információk újabb bizonyítékokhoz vezethetnek, amelyeket szintén meg kell vizsgálni…tehát egy nagy volumenű, összetett ügyről beszélünk, ami nem véletlenül került a központi nyomozó szervünkhöz, a Nemzeti Adó-és Vámhivatal Bűnügyi Főigazgatósága Központi Nyomozó Főosztályára (korábban Vám-és Pénzügyőrség Központi Bűnüldözési Parancsnoksága)" - olvasható a válaszban.

Továbbra is adócsalás a gyanú

2009 végén a  nyomozás adócsalás miatt indult, azonban a VPOP szakemberei maguk is megemlítették a csalást és a sikkasztást, mint további lehetséges tényállásokat. A NAV tájékoztatása szerint továbbra is csak az adócsalás ügyében nyomoznak. Természetesen rákérdeztünk a nyomozás eddigi eredményeire is, erre azonban az ilyenkor megszokott diplomatikus választ kaptuk: "A büntetőeljárás jelenlegi szakaszában a nyomozás érdekeire tekintettel nem hozunk információkat nyilvánosságra".

A vámnyomozók egyébként a 2008-as évre közel egymilliárd forintos adóhiányt állapítottak meg a ScienNet esetében, a cég bankszámláin pedig 1,6 milliárd forintot zárultak a nyomozás kezdetekor. „Ez az 1,6 milliárd forint jó eséllyel el is fog menni az adóhiányok fedezésére, mivel jelenlegi becslések szerint 2008-ban mintegy 960 millió forintos adóhiányt halmozott fel a cég, az idei évet pedig még csak most fogjuk vizsgálni” – mondta 2009 novemberében a VPOP országos parancsnoka.

A ScienNet azzal védekezett, hogy tudomásuk szerint a Washingtonban bejegyzett társaságnak nem kell adót fizetnie hazánkban, ezért keletkezhetett az adóhiány. A rendszer tagjai úgy vélik, hogy ők nem követtek el törvénytelenséget, ezért azt szerették volna elérni, hogy a gazdasági bűncselekménnyel kapcsolatos eljárás ideje alatt is tovább működhessen a hálózat.

A NAV tájékoztatása szerint a folyamatban lévő ügyek tekintetében mindennaposnak tekinthető az, hogy a nyomozás több mint egy évig elhúzódik, ebben a tekintetben tehát nem képez kivételt a ScienNet-ügy. "A büntetőeljárások lefolytatását a Büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény szabályozza, amely szerint a gyanúsítás közlésétől számított 2 évig tarthat a nyomozás" - válaszolta kérdésünkre a vámhivatal.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!