3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A friss adatok 2012 óta nem látott mértékű áremelkedésről árulkodnak az első félévben a gyümölcsök és burgonya esetében.

Ahogy arról röviden már beszámoltunk, tovább emelkedett az infláció hazánkban júniusban, annak mértéke 0,6 százalék volt a korábbi 0,5 után. Havi szinten pedig 0,2 százalékkal drágult az élet.

A részletes adatokat vizsgálva úgy döntöttünk, ezúttal rendkívüli összefoglalót írunk az első félév eltelte apropóján: megnéztük ugyanis, hogy csak idén - decemberhez képest - mi drágult a leginkább és minek az ára csökkent legnagyobb mértékben. Ilyen aspektusból a legszembetűnőbb adat a friss zöldségekhez és gyümölcsökhöz kapcsolódik, melyek 53,5 százalékkal lettek drágábbak, amiben természetesen szezonális hatások is szerepet játszanak, hiszen télen nagyon kevés hazai friss termék kerül a boltok polcaira. Éppen ezért érdemesebb a korábbi évek azonos időszakaival is ezt összehasonlítani és akkor rögtön kiderül, hogy a változás még a szezonalitás figyelembe vételével is kiemelkedő. Legutóbb ennél nagyobb változásra ugyanis 2012-ben volt példa.

Hasonló a helyzet a burgonya esetében is, melynél 66,2 százalékos idei áremelkedésről számolt be a Központi Statisztikai Hivatal. A gyümölcsökkkel ellentétben noha volt 2012-ben ehhez hasonló szintű első féléves áremelkedés (63 százalékos) a mostaninál nagyobbra 2011-ig visszamenőleg nem volt még példa.

Mellettük idén jelentősebb mértékben drágultak a friss zöldségek, 11,5 százalékkal, a tömény italok 10,7-tel, ami a termékek népegészségügyi termékadó hatálya alá történő idei bevonásával magyarázható. 9,7 százalékkal kellett idén júniusban többet fizetni a belföldi üdülésekért is.

Mindezekkel szemben számos termék esetében jelentősebb árcsökkenés mutatkozik, így a (rezsicsökkentéssel érintett) palackos gáz 8,2 százalékkal kerül kevesebbe, de 6,9-cel lett olcsóbb a tej, 5,4-gyel a sertészsiradék és 3,6 százalékkal kevesebb fizetünk idén júniusban a cukorért is, mint tavaly decemberben.

A cukor ára egyébként tavaly júniushoz képest is jelentősebben visszaesett, hiszen a KSH közlése szerint 15,4 százalékkal kevesebbe kerül. A palackos gáz mellett kiemelendő még, hogy egy év alatt a tankönyvek ára is 9,6 százalékkal csökkent. Ezzel szemben tavaly júniushoz viszonyítva legnagyobb mértékben, 19,3 százalékkal szintén a friss zöldség és gyümölcs ára emelkedett, a képzeletbeli toplista dobogóján még a burgonya található 14 és a tömény italok 10,1 százalékos áremelkedéssel. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!