A fogyasztói árak júliusban átlagosan 0,3 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint egy évvel korábban. Ugyanezen időszak alatt az üzemanyagok ára jelentősen csökkent. A legnagyobb mértékben a fogyasztási főcsoportok közül a szeszes italok, dohányáruk és a szolgáltatások drágultak.
Az élelmiszerekért 0,2 százalékkal többet kellett fizetni, ezen belül a cukor ára 25,1, az étolajé 7,1, az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 5,7 százalékkal nőtt, a sertéshúsé 14,2, a sajté és a tejé egyaránt 6,2 százalékkal csökkent.
A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 1,8, a szolgáltatások 1,3, a ruházkodási cikkek 0,9, a tartós fogyasztási cikkek 0,2 százalékkal drágultak. Az egyéb cikkekért (gyógyszerek, járműüzemanyagok, illetve lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint kulturális cikkek) 4,9, ezen belül a járműüzemanyagokért 13,0 százalékkal kevesebbet kellett fizetni. A háztartási energia ára 0,1 százalékkal csökkent.
Az előző két hónapban, májusban és júniusban a fogyasztói árak egyformán 0,2 százalékkal voltak alacsonyabbak átlagosan, mint egy évvel azelőtt. Az első fél évben mindössze 0,1 százalékkal emelkedtek az árak a múlt év azonos időszakával összehasonlítva.
Az elemzők előzetesen azt várták, hogy az alacsony üzemanyagárak, valamint bázishatások miatt az árszínvonal júliusban sem lesz magasabb az egy évvel korábbinál, júliusra is zéro közeli, vagy kis mértékű negatív inflációs értéket várnak.
Augusztusban már várható az árak éves összevetésű emelkedése a tavalyi bázis miatt is, mert az addig emelkedő trend akkor szakadt meg. A bázishatások és a dohánytermékek jövedékiadó-emelése miatt ősszel az infláció elérheti a 1,5 százalékot, év végére pedig a 2 százalékot, de a 3 százalékos inflációs célt várhatóan így sem éri el 2018-ig, ami lehetővé teszi a kamatok tartósan alacsony szinten tartását.
mfor.hu