Átlagosan 5,2 százalékra rúgott az infláció Magyarországon az elmúlt 12 hónapban a 2008. július - 2009. június közötti időszakhoz mérten, derült ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerda délelőtt nyilvánosságra hozott adatsorából.
Vezetjük az inflációs rangsort
Magyarország ezzel éllovasnak számít az EU-ban, ennél nagyobb pénzromlást ugyanis egyetlen más tagállamban sem mértek. Utánunk Románia következik 4,6 százalékos értékkel, a harmadik legrosszabb mutatóval (3,5 százalék) pedig Lengyelország rendelkezik.
A rangsor másik végén az írek, a lettek és portugálok állnak - esetükben 2,5, 1,6, illetve 0,3 százalékos deflációt mértek 2009. július és 2010. június között, míg Észtországban (0,0 százalék), Csehországban és Szlovákiában (0,3-0,3 százalék) gyakorlatilag stagnáltak az árak.
Június: csak a görögök előttünk
Nem sokkal rózsásabb a kép, ha csak a júniusi adatokat nézzük. Az idei hatodik hónapban öt százalékkal nőttek a fogyasztói árak hazánkban 2009 júniusához képest (májusban 4,9 százalékot jegyeztek fel - a szerk.) - ennél nagyobb értéket (5,2 százalék) csak a csőd szélén álló görögök voltak kénytelenek elkönyvelni. Utánunk ismét Románia, majd Észtország következik 4,3, illetve 3,4 százalékos értékkel.
A legjobb mutatókat Írország és Lettország (2,0, valamint 1,6 százalékos defláció), valamint Hollandia (0,2 százalékos infláció) könyvelhette el, de Szlovákiában, Németországban és Litvániában is sikerült egy százalék alatt tartani a drágulást.
Alig nőttek az árak az EU-ban
Ami az összesített adatokat illeti, az EU-ban az elmúlt 12 hónapban 1,3 százalékos volt az infláció a korábbi hasonló időszakhoz képest, júniusban pedig 1,9 százalékkal romlott a pénz értéke éves szinten - ez minámlis csökkenés a májusi két százalékhoz viszonyítva.
Az eurozóna ennél némileg jobb adatokkal büszkélkedhet: az elmúlt egy évben mindössze 0,7 százalékot tett ki az infláció, júniusban pedig - szintén az elmúlt 12 hónaphoz viszonyítva - 1,4 százalékos pénzromlás következett be, ami szintén enyhe javulást jelez a májusi 1,6 százalékhoz képest.
Nagyon drágulhattnak az élelmiszerek
A KSH adatai szerint hazánkban 2009 márciustól 2010 januárig szinte folyamatosan nőtt az infláció. Ez a trend az idei évben megtört, a júniusi adat azonban ismét enyhe emelkedést jelez. Ráadásul szakértők szerint - igaz, csak az élelmiszerárakat tekintve - a neheze még csak most jön: a tavaszi ítéletidő hatásai ugyanis csak a következő hónapokban fognak megjelenni az árakban - mondta korábban az mfor.hu-nak Németh Dávid, az ING Bank elemzője.
Az időjárás elsősorban az idényáras élelmiszerek árára lehet hatással, a zöldségek és a gyümölcsök már most is rekordáron vannak, és ez csak nőhet júliustól. Emellett az elmúlt napokban arról lehetett hallani, hogy például a pékek is áremelésre készülnek, akár 15 százalékkal is nőhet a kenyér és a pékáruk ára.
A szakember szerint az áremelések kipörgésével 3 százalék környékére csökkenhet az infláció, majd az év második felében azon a környéken maradhat. "Bizonyára lesznek olyan hónapok, amikor benéz majd 3 százalék alá a fogyasztói árak emelkedése, de érdemi eltérésre nem számítok" - emelte ki Németh Dávid.