3p

Továbbra is kedvezőtlen adatok és hírek érkeztek a világból szerdán is - ami alól Magyarország sem volt kivétel -, azonban egyes magyar szakemberek nyilatkozatai már enyhe optimizmusra is okot adhatnak.

Szerdán Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke úgy vélte:  habár a válság még tart, a szélsőséges kilengések szakasza már lezárult. Felcsuti Péter úgy ítélte meg: a túl sok kompromisszum ellenére elismerés illeti a kormány intézkedéseit, mivel a lépések a kedvezőbbre forduló globális helyzettel párosulva hozzájárultak a válság hatásainak csillapításához.

A magyarországi bankszektor azonban a szakember szerint az idén legfeljebb pozitív nulla eredményt érhet el. Kiemelte: a válság következményeivel a bankoknak is meg kell küzdeniük, a hitelintézetek eszközeinek minősége romlik, a céltartalékképzési kötelezettség pedig negyedévről negyedévre emelkedik.

A válság enyhítésében szerepe lehet annak is, hogy a kormány szerdán egymilliárd forinttal létrehozta a kríziskezelő alapot, amelynek bővítéséhez magánszemélyek, vállalkozások is hozzájárulhatnak. Az alap vissza nem térítendő támogatást nyújt a világgazdasági válság miatt átmenetileg nehéz helyzetbe került családoknak.

Tovább romlott az építőipari termelés volumene is: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2009 áprilisában mind kiigazítatlanul, mind munkanaptényezővel kiigazítva 8,4 százalékkal csökkent 2008 áprilisához viszonyítva az építőipari termelés volumene, míg szezonálisan korrigálva áprilisban 4,9 százalékkal maradt el az előző havitól. Az év első négy hónapjában az építőipari termelés 5,7 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál.

Jó hír lehet azonban, hogy a dél-magyarországi stratégiai gáztározó építésének finanszírozására 200 millió eurós hitelt nyújt a Molnak az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD). A bank londoni székhelyén szerdán jelentették be: nyolc évre szóló hitelt használhat fel a vállalat a Szőreg-1 mező föld alatti tározóvá alakításának befejezéséhez.

Nagy-Britanniából gyenge makroadat érkezett szerdán: tizenkét évi csúcsra, 7,2 százalékra emelkedett az országban a munkanélküliség. Szerdán a svájci kormány újabb gazdaságösztönző programot indított el, a válság kezdete óta már a harmadikat. Az összesen 750 millió svájci frankos keretből az állam 400 millió frankot szán majd a munkaerőpiac megsegítésére, míg 200 millió frankból az egészségbiztosítást támogatják, 150 millió frankból pedig adócsökkentést hajtanak végre a már elfogadott áfa-reform keretében.

Az Egyesült Államokban a jelek szerint semmi sem igazolja a félelmeket az infláció ütemének erősödésével kapcsolatban: a szerdán közzétett fogyasztói árindex májusban mindössze 0,1 százalékos drágulást mutatott, jóllehet az elemzők előzetesen 0,3 százalékos emelkedést vártak áprilishoz mérten.

Negatív hír lehet azonban, hogy Obama kormánya nem hajlandó mentőövet dobni a csőd szélén álló Kalifornia államnak. A kormány attól tart, ha Kalifornia segélyt kap, akkor szövetségi államok egész sora fog hasonló segítségért folyamodni. A szakértők szerint, mivel Kaliforniáé a világ 8. legnagyobb gazdasága, nehezen képzelhető el az Egyesült Államok gazdasági felépülése, ha Kalifornia csődbe megy. Kaliforniának 24 milliárd dollárra tehető költségvetési hiányt kellene lefaragnia, egy jelentős kiadáscsökkentés azonban csak fokozná a recessziót, lehúzva az egész amerikai gazdaságot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!