Szerdán az EKB a refinanszírozási hitelezésben az általa valaha nyújtott legnagyobb összeggel növelte a kereskedelmi banki likviditást az eurózónában. Az EKB szerdai árverésén 442 milliárd eurót osztott szét, a futamidő sem a szokásos rövid lejárat, az unió jegybankja egyéves lejáratú refinanszírozási hitelt kínált. Azt a lehetőséget, hogy egyszázalékos kamattal hitelhez jusson, mintegy 1120 kereskedelmi bank használta ki az árverésen.
Az Európai Bizottság azt javasolta, hogy az Európai Unió indítson eljárást Lengyelország, Románia, Litvánia és Málta ellen, mert államháztartási hiányuk várhatóan tartósan túllépi a GDP-hez mért 3 százalékos szintet. Az EB azt ajánlotta az EU pénzügyminiszteri tanácsának, hogy Lengyelország esetében 2012-ben, a többi tagállamnál pedig 2011-ben állapítsa meg azt a határidőt, ameddig a deficitet 3 százalék közelébe kell csökkenteniük, Máltának már jövőre eredményt kellene felmutatnia. Az EU-ban összesen tíz ország ellen folyik már eljárás a túlzott hiány miatt: az említett négy ország mellett Magyarország, Írország, Görögország, Franciaország, Spanyolország és Nagy-Britannia is magas deficittel küzd Brüsszel szerint. Lengyelországban 6,6, Litvániában 5,4, Romániában 5,1, Máltán 4,7 százalékos deficitet vár idén a bizottság.
Rekord méretű eladósodást irányoz elő a német kormány által szerdán elfogadott, jövő évre szóló költségvetési tervezet, továbbá a 2013-ig szóló pénzügyi terv. A Peer Steinbrück szociáldemokrata pénzügyminiszter által előterjesztett tervezet szerint az új államadósságok 2013-ig 310 milliárd eurót tesznek ki. Az államnak 2010-re 86,1 milliárd pótlólagos hitelt kell felvennie, ez messze a legmagasabb összegnek számít Németország háború utáni történetében.
Kedvezőtlen hír, hogy a Világbank az idei évre 7,9 százalékos GDP-csökkenést jósol Oroszországnak, korábban csak 4,5 százalékos zsugorodást valószínűsített. A január elejétől május végéig tartó öt hónapban 10,2 százalékkal csökkent az orosz GDP az egy évvel korábbihoz képest. A Világbank jövőre már 2,5 százalékos növekedést vár, 2011-ben és 2012-ben pedig 3,5-3,5 százalékkal várja emelkedni az orosz gazdaság teljesítményét. Tavaly 5,6 százalékkal nőtt, tavalyelőtt 8,1 százalékkal bővült az orosz GDP.
Az sem kedvez a globális növekedésnek, hogy az orosz Gazprom az idén ezer köbméterenként 280 dollár felett várja európai gázexportja átlagárát, közölte a cég exportágazatának vezérigazgatója. Márciusban a Gazprom 260 dollár/ezer köbméterre vette vissza előrejelzését. Az orosz Gazprom gázipari vállalat a most záruló első félévben körülbelül 60 milliárd köbméter földgázt exportált Európába, és egész évben 140 milliárd köbméter exportjára számít, közölték a cégnél szerdán. Tavaly a Gazprom 184,4 milliárd köbméter földgázt exportált. Alexandr Ananyenkov vezérigazgató-helyettes korábban azt mondta: a Gazprom elhalasztja a kelet-szibériai, koviktai óriás gázmező feltárását és termelésbe állítását a saját koncessziós területén egészen 2017 utánig, mert a gazdasági válság miatt csökken a földgáz iránti kereslet.
Keletről kedvező hírek jöttek: Kína GDP-jének növekedése az első félév átlagában 6,5 százalékra gyorsult az első negyedévi, 6,1 százalékos ütemről, éves összehasonlításban, írta a kínai kormány tervhivatala, az Országos Fejlesztési és Reformbizottság egyik munkatársa a China Cescurities Journal szerdai számában. A kínai statisztikai hivatal nem hivatalos becslése szerint a növekedés a második negyedévben 8 százalék körül lehetett. A növekedés örömére egyévi csúcson zárt a sanghaji értéktőzsde, 1,02 százalékos emelkedéssel 2922,30 ponton végzett: ez az ottani fő mutató legmagasabb záróértéke tavaly június 18-a óta.
Magyarországot érinti az a brüsszeli döntés, hogy az országnak adott deficitrendezési határidő meghosszabbítását javasolja az Európai Bizottság (EB). Új ajánlásában az EB két évvel, 2011-ig megtoldotta azt a határidőt, ameddig az országnak a GDP-hez viszonyítva az előírt 3 százalékos szintre kell leszorítania államháztartási hiányát.
Sikeresnek nevezték londoni piaci elemzők az IMF és az EU magyarországi pénzügyi programját. Kiemelték: a figyelem lassan a jövő évi finanszírozási igények felé fordul, és a biztonság kedvéért esetleg nem ártana kiegészíteni még az idén a keretet. A Barclays Capital azt írta: az IMF-EU-program eddig "jól működik", sikerrel stabilizálta a magyar piacokat, hozzájárult a költségvetési reformok elkezdéséhez.
Magyarországon az év eleji terveket meghaladó, több mint százezer munkahely megőrzését segítik azok a kormányzati programok, amelyeket az Európai Bizottság is jó példaként mutat be a válságkezelésben - közölte szerdán a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakállamtitkára. Székely Judit foglalkoztatási és képzési szakállamtitkár a nagykanizsai cigány kisebbségi önkormányzat által szervezett konferencián elmondta: a válság miatt az év eleje óta mintegy 80-90 ezer munkahely szűnt meg Magyarországon. A pénzügyi, a gazdasági és a munkaügyi tárca közös programjaival azonban már eddig 56-57 ezer álláshely megőrzéséhez nyertek támogatást a foglalkoztatók - mondta.