4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

28 276 milliárd forint volt 2012-ben a magyar gazdaság hozzáadott értéke. Ez 4,9-szer több, mint az 1995-ös 5 727 milliárd. Nagy kár, hogy a növekedés jelentős része a forint értékének romlására vezethető vissza.

Soha nem volt még forintban kifejezve olyan nagy a magyar gazdaság hozzáadott értéke, mint 2012-ben, mely a statisztikai hivatal pénteki adatai szerint 28 276 milliárdot tett ki. Az 1995-ös (a negyedéves bontású statisztikában ez a legrégebbi dátum) 5 737 milliárdhoz képest 393 százalékos a növekedés, vagyis a Bokros-csomag éve óta a magyar GDP közel megnégyszereződött. A nagy probléma, hogy ez a növekedés elsősorban az árak "elszállásának" és kisebb mértékben a tényleges növekedésnek köszönhető. 2005-ös összehasonlító árakon számolva, tehát a pénzromlás mértékével korrigálva, a növekedés ugyanis csak 40 százalék a 17 év alatt. Ez éves szinten mértani átlaggal számolva 2 százalékos bővülésnek felel meg. Ennél lényegesen jobb teljesítményt kell nyújtanunk az elkövetkező 13 évben ahhoz, hogy valóra váltsuk Matolcsy György jegybankelnök jövendölését, mely szerint 2025-re a tavalyi GDP-hez képest változatlan árakon megduplázzuk a gazdaságot. Ez ugyanis éves 5,5 százalékos átlagos növekedést tételez fel.

De visszatérve a magyar gazdaság elmúlt 17 évéhez, mind a termelési, mind a fogyasztási oldalon említésre méltó folyamatok rajzolódnak ki. A termelői oldalon az elmúlt 17 évben változatlan árakon számolva a  legjobb teljesítményt - nem meglepő módon - az információ és kommunikáció nemzetgazdasági ág hozta össze, hiszen 1995-höz képest 3,77-szeresére nőtt. Szintén kiemelkedő módon tudott nőni a feldolgozóipar, amely duplázott a 17 év alatt.

A vizsgált időszak alatt a legrosszabbul a pénzügyi, biztosítási tevékenység szerepelt, amely feleződött. A nemzetgazdasági ág 50 százalékos visszaesése már '99-re megtörtént, utána egy 2005-ig tartó felfutás jött -33 százalékot jelentő lokális csúccsal, majd ismét konstans hanyatlással érte el 2012 végére a 17 év alatti -47,9 százalékot. Ezen kívül minden ág növekedni tudott 1995-höz képest, igaz a "Művészet, szórakoztatás, szabad idő, egyéb szolgáltatáshoz" tartozó tevékenységek 0,2, illetve az építőipar 2 százalékos gyarapodása inkább stagnálásnak tekinthető.

Ezeknek a változtatásoknak köszönhetően a teljes gazdaságon belül 4 százalékponttal esett vissza 17 év alatt a mezőgazdaság és 1,14 százalékponttal az építőipar szerepe, míg a szolgáltatások aránya 3,21, az iparé pedig 1,4 százalékponttal nőtt a teljes GDP-tortán belül. A termékadók és terméktámogatások egyenlegének aránya minimális mértékben változott, 0,5 százalékponttal nőtt.

A nettó export szinte mindent vitt

Ami a termelői oldalon az információ és kommunikáció, az a felhasználói oldalon a nettó export. Csak itt nem 3,77, hanem 128-szoros (33 százalék évente átlagosan !!!) folyó áras növekedést tapasztalhattunk az időszak végére az export és az import között. Ez pedig azt jelenti, hogy hiába a 40,4 százalékos növekedés az összehasonlító - 2005-ös – árakkal kimutatott GDP-ben, ebből a hazai felhasználásra mindössze 25,6 százalék jutott, vagyis évente átlagosan csak 1,3 százalékkal nőtt '95 óta.

A belső felhasználáson belül a háztartások tényleges fogyasztása 28,6, a közösségi fogyasztás 17,3, míg a bruttó felhalmozás 16 százalékkal tudott nőni összehasonlító árakon 2012-ben '95-höz képest. Viszonylag meglepő, hogy ez utóbbin belül a bruttó állóeszköz-felhasználás (vagyis a beruházások, +38,4 százalék) majdnem a GDP-bővülés mértékével megegyezően tudott nőni. Igaz, '95 év elején is csőd közelben volt az ország (márciusban jött a Bokros-csomag), így nem lehet csodálkozni az akkori alacsony beruházási volumenen.

A teljes GDP-hez viszonyított súlya a fentiek alapján nem meglepő módon a bruttó felhalmozásnak  csökkent leginkább (-4,4 százalék), aztán a háztartások tényleges fogyasztása jön 2,4 százalékpontos lemorzsolódással.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!