6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Októberhez hasonlóan novemberben is 4,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak az egy évvel korábbi szinthez képest - közölte a statisztikai hivatal péntek reggel. Ez pedig azt jelentheti, hogy a jegybank további kamatemeléssel próbálhatja enyhíteni az inflációs nyomást a gazdaságon. Mfor.hu-háttér.

Az elemzői várakozásoknak megfelelően stagnált az infláció novemberben, ami két dolgot jelenthet: vagy további kamatemelésekre kényszerül az MNB, vagy pedig megemelik az inflációs célt a jelenlegi 3 százalékról. Egyelőre ugyanis távolinak tűnik a hőn áhított árstabilitás elérése.

Az élelmiszerárak okoznak fejtörést

2010. novemberben az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 0,3 százalék volt, 2009. novemberhez viszonyítva az árak 4,2 százalékkal növekedtek - közölte a KSH. Az első tizenegy hónapban átlagosan 4,9 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.

Egy hónap alatt – 2010. októberhez viszonyítva – az élelmiszerek árai 1,1 százalékkal emelkedtek. Növekedett az étolaj (4,2 százalék), az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – (3,9 százalék), a száraztészta (3,7 százalék), a liszt (2,6 százalék), a péksütemények (2,3 százalék), a tej (2 százalék), a sajt (1,7 százalék), a párizsi, kolbász (1,6 százalék) és a kenyér (1,4 százalék) ára. Az átlagosnál nagyobb mértékben, 0,5%-kal drágultak a ruházkodási cikkek, míg az egyéb cikkek esetében átlaggal megegyező volt az árnövekedés. Ez utóbbin belül a járműüzemanyagok ára 0,4 százalékkal nőtt. A háztartási energia és a tartós fogyasztási cikkek körében kismértékű áremelkedés volt megfigyelhető. A szeszes italok, dohányáruk és a szolgáltatások ára ugyanakkor átlagosan 0,2-0,2 százalékkal csökkent egy hónap alatt.

Egy év alatt, 2009. novemberhez viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 5,9 százalékkal emelkedtek. Ezen belül nőtt az idényáras élelmiszerek (32,7 százalék), a liszt (19,4 százalék), az étolaj (17,4 százalék), a sajt (15,2 százalék) és a tej (7,4 százalék) ára. Az átlagosnál nagyobb mértékben, 7,9 százalékkal növekedett a háztartási energia ára, ezen belül a vezetékes gáz ára 19 százalékkal nőtt, a távfűtésé 4,5 százalékkal csökkent.

Szintén átlag felett, 5,4 százalékkal drágultak az egyéb cikkek, ezen belül a járműüzemanyagok ára 14 százalékkal, a gyógyszerek, gyógyáruké 2,7 százalékkal nőtt. A szeszes italok, dohányáruk árváltozása csak kismértékben haladta meg az átlagot (4,6 százalék), míg a szolgáltatások esetében átlag alatti áremelkedés (2,9 százalék) volt megfigyelhető. Ez utóbbi csoporton belül a távolsági utazás 12,1, a szemétszállítás 5,4, a helyi tömegközlekedés 5 százalékkal drágult. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,7 százalékkal, a ruházkodási cikkekért 0,7 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.

Jöhet az újabb kamatemelés

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa már a november végi kamatemelés indoklásakor is azt emelte ki, hogy az inflációs kilátások indokolták a monetáris szigorítást. (mfor.hu szerk: Az MNB az alapkamat megállapítása során mindig a 12 hónapon túli inflációs előrejelzéseket veszi alapul.) Az inflációt az idei év végére 4,9 százalékra várják szemben az augusztusi előrejelzésben szereplő 4,7 százalékkal. 2011-re a korábbi 3,5 százalékos fogyasztóiár-emelkedés után most 4 százalékos drágulást várnak, míg 2012-ben 3,5 százalék lehet az infláció.

"A Monetáris Tanács döntését alapvetően az emelkedő inflációs kockázatok határozták meg. Most úgy látjuk, hogy a pénzromlás üteme tartósan a 3 százalékos cél felett lehet, ilyen helyzetben pedig a nemzeti banknak nincs más választása" - mondta a meglepő kamatemelés után a jegybankelnök.

Simor András az előrejelzés hátteréről elmondta, hogy annak ellenére lett magasabb az inflációs prognózis, hogy az augusztusinál erősebb forintárfolyammal és alacsonyabb olajárral számoltak a kalkulációban. Az emelést az indokolta, hogy az élelmiszerárak a vártnál nagyobb mértékben emelkedtek, és a kormány által bevezetett ágazati különadók is inflációs hatással járnak. Utóbbi hatással kapcsolatban kiemelte: az mintegy 0,3 százalékkal emeli az éves inflációt a jegybank számításai szerint. Ráadásul a jegybank még a megemelt előrejelzéshez képest is felfelé mutató kockázatokat lát az inflációban.

Szintén a fogyasztói árak emelkedésének irányába hat, hogy zárul a kibocsátási rés, azaz a következő években a magyar gazdaság növekedése magasabb lehet a potenciális 2,5 százalékosnál. A korábbinál erőteljesebb növekedési előrejelzést Simor a kedvező külső konjunktúrával, valamint a várhatóan beinduló belső fogyasztással indokolta.

"Előrejelzésünk szerint nem lenne indokolt további kamatemelés, azonban a jelek szerint az MNB kitart a kamatemelési ciklus mellett. Véleményünk szerint a jegybank három hónapos időtávon 5,75 százalékra, hat hónapon belül pedig 6 százalékra emeli a kamatot a jelenlegi 5,5 százalékról" - írta a pénteki adat kapcsán elemzésében Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője. 

A kormány átvágja a gordiuszi csomót?

Az elmúlt hetekben a gazdasági sajtóban arról lehetett olvasni, hogy a kormány az inflációs cél emelésével oldaná meg a jegybank által felvetett problémát. A tervek szerint a jelenlegi 3 százalékról 3,5, vagy akár 4 százalékra is emelkedhetne a nemzeti bank célja, az MNB szerint azonban a 3 százalékos cél segíti elő leginkább a gazdasági növekedést.

Az inflációs célról hivatalosan a Monetáris Tanács dönthet, a jelenlegi tagokat vélhetően nehéz lenne meggyőzni a cél emeléséről, azonban a hétből négy döntéshozó mandátuma lejár jövő márciusban. A kormány pedig már benyújtotta azt a törvénytervezetet, melynek értelmében mind a négy új tagot az Országgyűlés jelölhetné. Ha pedig a kormány saját embereit ültetné a székekbe, akkor máris keresztül lehetne vinni az inflációs cél módosítását.

"Nem tudom, mennyi ennek a hírnek a valóságalapja, de remélem, hogy nulla. Már önmagában egy ilyen hír is erősíti az inflációs várakozásokat, melyek emelik az inflációt" - mondta Simor november végén a pletykákkal kapcsolatban. Hozzátette: a nemzeti bank szerint a cél megemelése mellett semmilyen közgazdasági érv nem szól, a lépés kedvezőtlenül érintené a háztartásokat, a vállalatokat és az államot is. A cél felülvizsgálata egyébként jövő nyáron lesz esedékes - mondta újságírói kérdésre Simor.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!