3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Részben elszalasztott lehetőségként értékeli a PwC az Európai Bizottság november 30-án közzétett javaslatcsomagját, amely a könyvvizsgálati piac reformját hivatott előkészíteni, és ezen keresztül célja az alaposabb befektetői döntéshozatal és a minőségi könyvvizsgálati munka támogatása - közölte a magyarországi PricewaterhouseCoopers.

A PwC álláspontja szerint néhány, a Bizottság által javasolt intézkedés, mint a csak könyvvizsgálattal foglalkozó vállalatok létrehozása és a kötelező könyvvizsgálói rotáció, nem jár majd pozitív hatással. Ezek az intézkedések csökkenthetik a könyvvizsgálat minőségét, emelhetik az árakat, és összességében kockázatos helyzetet teremtenek az EU versenyképességét tekintve.
 

A közlemény szerint az Európai Bizottság a mai napig nem mutatott fel olyan konkrét számszaki, szakértői elemzést, amely bizonyítaná, hogy ezek a javaslatok bármilyen pozitív hatást jelentenek majd a könyvvizsgálat minőségét javítandó. Kiemelik ugyanakkor, hogy több olyan részelem is van az Európai Bizottság javaslataiban, amelyet a PwC üdvözöl, beleértve a még informatívabb audit riportokból eredő nagyobb átláthatóságot, az erősebb audit bizottságok működését, a hatékonyabb kétirányú párbeszédet a könyvvizsgálat és a pénzügyi szolgáltatásokat szabályozó szervezetek között. Támogatandó célnak nevezik a könyvvizsgálók mobilitásának növelését az Európai Unión belül, és a könyvvizsgálati cégek tulajdonosi szabályozásainak felülvizsgálatát is. 

A közleményben idézik George Johnstone-t, a PwC Magyarország vezérigazgatóját, aki szerint "szükséges levonni a gazdasági válság tanulságait, és a PwC támogatja az észérveken alapuló reformokat, melyek célja a könyvvizsgálat minőségének és a versenyhelyzet javítása." Azonban biztosítani kell azt, hogy a módosítási javaslatok vitáinak középpontjában továbbra is a könyvvizsgálat minősége és a pénzügyi információk megbízhatósága álljon."
 

Az Európai Bizottság által most bejelentett - uniós fórumokon még megtárgyalandó - javaslatok értelmében egyértelművé válna a könyvvizsgálók szerepe, és a szektorban szigorúbb szabályok lépnének életbe, amelyek célja a könyvvizsgálók függetlenségének erősítése, valamint a jelenleg erősen koncentrált piac sokszínűbbé tétele (a piacot gyakorlatilag négy vállalat uralja, a Deloitte, az Ernst & Young, a KPMG és a PricewaterhouseCoopers). A cégek maximum 6 éves időszakot követően kötelesek lennének egymást váltani, és kötelező lenne a pályáztatás is, valamint szigorítanák a szektor felügyeletét. 

Az indoklás szerint a 2008-as pénzügyi válság a számvevői rendszer számottevő hiányosságaira világított rá. Egyes nagy pénzintézetek közvetlenül a válság előtt, alatt, illetve azt követően elvégzett vizsgálata tiszta könyvvizsgálói jelentést eredményezett, annak ellenére, hogy az érintett intézmények pénzügyi helyzetében súlyos hiányosságok mutatkoztak.
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!