3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A múlt havi meglepő kamatemelés után hétfőn újabb 25 bázisponttal 5,75 százalékra emelte az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa - közölte a jegybank honlapján. A piac előzetesen megosztott volt a döntéssel kapcsolatban, a külföldi szakértők többsége újabb monetáris szigorítást várt.

Sokakat meglepett november végén a Monetáris Tanács azzal, hogy két év után újra emelt a kamaton, Simor András jegybankelnök szerint azonban nem volt más választásuk. A szakember elsősorban a friss inflációs várakozásokkal indokolta a döntést, szerinte ha a pénzromlás üteme tartósan a 3 százalékos cél felett alakul, akkor a nemzeti bank nem tehet mást, mint kamatot emel.

Az azóta eltelt egy hónapban sokminden történt: december elején romlott hazánk megítélése, mivel a Moody's nemzetközi hitelminősítő két fokozattal visszavágta besorolásunkat. A hónap második felében azonban óvatos javulás volt megfigyelhető a hangulatban, a forint is fokozatosan visszakapaszkodott. Ráadásul a novemberi inflációs adat sem okozott döbbenetes meglepetést a piacnak: októberhez hasonlóan 4,2 százalékos volt az áremelkedési ütem.

Az elmúlt hetekben Simor többször is utalt arra, hogy a novemberi lépés nem egyszeri kamatemelés volt, hanem valószínűleg szigorítási ciklus indult a monetáris politikában. A jegybank első embere azonban hozzátette, hogy az emelések üteme nem lesz meredek.

A fenti szavak függvényében a piac teljesen megosztott volt a hétfői kamatdöntést megelőzően, nagyjából fele-fele arányban voltak azok, akik újabb 25 bázispontos emelést vártak és azok, akik a kamat tartására voksoltak és csak januárban számítottak emelésre.

"A múltkori döntést követően a jegybank ugyan jelezte, hogy nem egyszeri emelésről, hanem szigorítási ciklusról van szó, véleményünk szerint azonban az elmúlt hetek fejleményeinek tükrében indokolható lett volna az alapkamat szinten tartása" - mondta a döntés után Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere.

Az  országkockázati felárak az elmúlt időszakban kisebb mérséklődést mutattak, a hosszabb lejáratú állampapír hozamok korrigáltak, az ÁKK sikeres DKJ és állampapír aukciókat tartott a hónap során, és a forint is jelentőset erősödött az euróval szemben - emlékeztet a szakember. "Mivel az inflációs kilátások véleményünk szerint egyelőre nem igényelnek hirtelen, erőteljes szigorítást, a novemberi inflációs számok nem tanúskodtak további kellemetlen meglepetésről, a pénzügyi kockázatok enyhülése miatt összességében maradhatott volna az 5.5 százalékos irányadó ráta. Az MNB vélhetően úgy gondolta, hogy a bizonytalan költségvetési pálya és az inflációs várakozások emelkedése miatt jobb erőteljesebb jelzést küldeni és a korábbi lépésekkel talán elkerülhetőbb a későbbi nagyobb emelés" - teszi hozzá Bebesy.

A forint egyébként gyengüléssel reagált a döntésre: délután már csak egy hajszálra volt a 275-ös euróárfolyam, mely majdnem egy százalékkal haladta meg a pénteki szintet.

A hétfői döntés hátteréről 3 órakor sajtótájékoztatót tart Simor András, az eseményről az mfor.hu is beszámol.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!