6p

A Görögországnak nyújtandó áthidaló kölcsön folyósításához jogi, technikai, pénzügyi és politikai akadályokat is le kell küzdeni, ennek kidolgozására munkacsoport jött létre - közölte hétfőn, az eurózóna pénzügyminisztereit tömörítő Eurócsoport tanácskozását követően a testület újraválasztott elnöke, Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter.

Az áthidaló kölcsönre azért van szükség, mert a súlyos pénzhiánnyal küzdő Görögország egy törlesztőrészlettel már késedelembe esett a Nemzetközi Valutaalap felé, jövő hétfőn pedig az Európai Központi Banknak is 3,5 milliárd eurót kellene törlesztenie, az újabb mentőcsomagról viszont csak most kezdődnek majd a konkrét tárgyalások. Dijsselbloem megjegyezte, hogy nagyon összetett a kérdés, és nem lesz könnyű megoldani, de további részleteket nem mondott. Valószínűbbnek tartja, hogy az egyeztetések inkább négy, és nem két hétig fognak tartani. "Lehet, hogy egyesek ezt is túl derűlátónak neveznék" - tette hozzá a holland politikus.

A Görögországról folytatott hétfői vita ennek ellenére a holland pénzügyminiszter szerint viszonylag rövid volt, inkább procedurális és nem tartalmi kérdésekről esett szó.

A görög krízis egy csokorban

Az elmúlt hónapokban és hetekben a bizalom megrendülése okozta a legnagyobb problémát, amelyet most újra kell építeni. A politikus közölte, hogy mindig is az volt a cél, hogy Görögország az eurózóna tagja maradjon, de úgy, hogy ez mind Athén, mind az Eurócsoport számára hitelesen történjen, helyreálljon Görögország pénzügyi függetlensége, gazdasági növekedése, megmaradjon a pénzügyi stabilitás.  "Ez egy szabályokon nyugvó monetáris unió, amely erőteljes elkötelezettséget igényel. Ezt is próbára tették az elmúlt időszakban".

A holland politikus a trojkának a válságkezelésben betöltött szerepéről is beszélt. Elmondta: tisztában van azzal, hogy az intézményi hármast sok bírálat érte, mert egyesek szerint átveszi az irányítást, és beavatkozik belső ügyekbe. "Annak nincs sok értelme, hogy úgy adjunk kölcsön pénzt, hogy az alapvető problémákat nem orvosoljuk" - húzta alá Dijsselboem, aki szerint nem az irányítás átvételéről van szó, hanem partnerségről, amelynek a célja az, hogy Görögország ne kerüljön végleges függőségbe az egymást követő mentőcsomagoktól.

Klaus Regling, az eurózóna mentőalapja, az Európai Stabilitási Mechanizmus vezérigazgatója, amelytől Görögország harmadik mentőcsomagját várja, szintén elmondta: finanszírozást csak feltételekkel párosítva lehet biztosítani, ez több évtizedes gyakorlat. A német bankár tudatta: természetes, hogy a válság kellős közepén kilátástalannak látszik a helyzet, de a kellő intézkedések meghozatalát követő egy-két éven belül feltűnik a fény az alagút végén.

Nem lehet azzal vádolni az alapot és az eurózónát, hogy ne lenne szolidáris Görögországgal. Az alap és elődje olyan kedvezményes feltételekkel biztosít finanszírozást Athénnak, hogy ezek révén Görögország GDP-jének 4 százalékát, 8 milliárd eurót spórol meg minden évben, ennyivel lenne drágább a piaci finanszírozás.

Pierre Moscovici, az Európai Bizottság gazdasági ügyekért felelős tagja a felelősség és a szolidaritás fontosságát hangsúlyozta, és kiemelte: mélyreható átalakításokra van szükség Görögországban. Elmondta azt is: a bizottság célja az eurózóna egységének és a tagság visszafordíthatatlanságának megőrzése volt.

A francia politikus arra is kitért, hogy a bizottság kész segíteni Athénnak, hogy szerdáig megfelelő módon sikerüljön elfogadni a szükséges intézkedéseket.

"Mától kezdve mindenki a bizalom helyreállításán dolgozik, a sikert pedig majd az eredmények alapján kell megítélni" - húzta alá Pierre Moscovici.

Görögországnak ráadásul van elég belső problémája is

Huszonnégy órás munkabeszüntetést hirdetett meg a görög közalkalmazottakat tömörítő szakszervezeti szövetség (Adedy) szerdára, arra a napra, amelyen a parlament feltehetően szavazást tart a nemzetközi hitelezők és Görögország megállapodásáról, amelynek eredményeként újabb komoly megszorító intézkedések várnak a dél-európai országra.

Az Adedy, amely az egyik legnagyobb görög szakszervezeti szövetség, a 24 órás sztrájk mellett helyi idő szerint szerda este hét órára tüntetést is összehívott a parlament épülete elé, a belvárosi Szintagma térre.

A görög önkormányzati dolgozók szakszervezete (POE-OTA) szinten 24 órás sztrájkfelhívást adott ki szerdára.

Először hirdettek sztrájkot a közalkalmazottak azóta, hogy Alekszisz Ciprasz vezetésével január végén hatalomra jutott a Radikális Baloldal Koalíciója (Sziriza), amely 2010 és 2014 között a megszorítások ellen tartott nagy tüntetések és munkabeszüntetések főszereplője volt.

A Sziriza néhány tagja és párt koalíciós partnere sem támogatja a megállapodást

A kisebbik görög kormánypárt bejelentette hétfőn, hogy nem tudja támogatni a nemzetközi hitelezőkkel kötött megállapodást, ugyanakkor nem tervezi a kormánykoalícióból való kilépést. A javaslatcsomag ellen foglalt állást az Alekszisz Ciprasz kormányfő vezette Sziriza párt szélsőbaloldalinak tartott platformjának tagjai is.

Panosz Kammenosz, a radikális baloldali Szirizával közösen kormányzó jobboldali Független Görögök (ANEL) vezetője korábbi álláspontjával ellentétben azt mondta: pártja nem tudja támogatni azt a megállapodást, amely "50 milliárd euró értékű, az állami tulajdont érintő garanciákról és az emberek otthonainak lefoglalását is tartalmazó törvénymódosításokról szól".

Ciprasz saját pártján belül is találni olyanokat, akik nem értenek egyet a harmadik görög mentőcsomagról szóló javaslattal.  A szélsőbaloldali  platform  jelezte: arra hajlanak, hogy nem szavazzák meg a hétfő hajnalban létrejött megállapodást, amelyről a görög parlament néhány napon belül dönt.

Van aki örül

Jack Lew amerikai pénzügyminiszter üdvözölte hétfőn, hogy megállapodás született az új görög mentőcsomag feltételeiről, és úgy vélte, az egyezség a világgazdaság egészére jó hatással lesz. AGörögország és hitelezői közti megállapodás "fontos előrelépés". Az egyezségre nemcsak Görögország és Európa, hanem az egész világgazdaság szempontjából is szükség volt".

A megállapodás a felek közti bizalom helyreállításának alapját képezi, és megteremti a feltételeit, annak hogy Görögország az eurózóna tagjaként lépjen tovább - jelentette ki az Egyesült Államok pénzügyminisztere.

Ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a megállapodás végrehajtása súlyos lépéseket követel mindkét fél részéről. Így Athénnek mélyreható fiskális és strukturális reformokat kell végrehajtania, míg a hitelezőknek "utat kell biztosítaniuk Görögországnak a növekedés felé", és fenntarthatóvá kell tenniük az ország adósságterheit. Az Egyesült Államok együttműködik a felekkel, hogy elősegítse a végrehajtás sikerességét - szögezte le Jack Lew.

Az amerikai pénzügyminiszter a múlt pénteken úgy nyilatkozott: az európai hitelezőknek be kell látniuk, hogy a görög adósság jelenlegi formájában fenntarthatatlan, ezért át kell ütemezni.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!