Miközben a forint az orosz eszközök és az olaj piacán kialakult pánik hatására jelentős gyengülésnek indult és már a 314-es szintet is elérte pár pillanatra, a piacok a 3 hónapos diszkont kincstárjegyek hozama alapján kamatvágást áraztak és vártak Matolcsyéktól. A kamatvágás lehetőségét a vártnál is mélyebb defláció tette lehetővé, mely szerint novemberben 0,7 százalékos volt annak mértéke.
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a kamatdöntő ülésén azonban változatlanul, 2,1 százalékon hagyta a jegybanki alapkamat mértékét.
Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere szerint "a hazai reálgazdasági folyamatokkal szemben a nemzetközi tőkepiaci folyamatok alakulása bizonytalanabb képet mutat. A jelentős fejlett piaci hozamcsökkenés akár támogathatná a hazai monetáris enyhítést, azonban a piacokon tapasztalható egyre erőteljesebb kockázatkerülés mindenképpen óvatosságra kellene, hogy intse a jegybankot.
Az olajár jelentős esése egyre szélesebb körű eladási hullámot generál a feltörekvő piacokon. Számos korábbi, a feltörekvő piacokkal kapcsolatos összefüggés, axióma alapjaiban kérdőjeleződik meg. Nagy bajban van Oroszország, Ukrajna és Venezuela a csőd közelében, Brazíliában a nullás növekedés mellett kell folyamatosan kamatot emelni. Ilyen környezetben jobb nem ugrálni, a pánik gyorsan tud terjedni a tőkepiacokon."
A monetáris tanács a kamatdöntéssel párhuzamosan foglalkozott az MNB legfrissebb inflációs jelentésével is, amelyben a jegybank jelentősen csökkentette inflációs prognózisát az idénre és jövőre is.
Az új előrejelzés szerint a fogyasztói árak színvonala az idén 0,2 százalékkal csökken, jövőre az infláció 0,9 százalék lesz.
A GDP az idén 3,3 százalékkal, jövőre 2,3 százalékkal bővülhet az alap-előrejelzés szerint.
Az MNB szeptemberi inflációs jelentése 0,1 százalékos idei inflációt várt, és 2014-ben 3,3 százalékos gazdasági növekedést valószínűsített. A szeptemberi jelentésben még azzal számolt a jegybank, hogy a jövő évi infláció 2,5 százalékra gyorsul, a GDP pedig 2,4 százalékkal bővül.
A tanács - a kamatdöntés után kiadott közlemény szerint - továbbra is úgy ítéli meg, hogy előrejelzései feltételeinek teljesülése mellett a középtávú inflációs cél elérése a jelenlegi laza monetáris kondíciók tartós fenntartásának irányába mutat, ugyanakkor említést tesznek a kilátásokat övező kétirányú kockázatokról is.
A kiadott közleményben a testület azt írta, hogy a nemzetközi pénzügyi környezet bizonytalansága óvatos monetáris politikát indokol. Az alapkamat aktuális szintje a tanács szerint összhangban van az inflációs cél középtávú elérésével és a reálgazdaság ennek megfelelő mértékű ösztönzésével.
Megjegyzik ugyanakkor azt is, hogy erősödtek a lefelé mutató inflációs kockázatok. A három, felvázolt forgatókönyvből kettő lazább monetáris irányba mutat.
A harmadik forgatókönyv szerint a geopolitikai feszültségek erősödése a külső kereslet visszaesése mellett a kockázati prémium hirtelen, nagymértékű megemelkedését okozhatja, amelynek nyomán az árfolyamgyengülés növelheti az inflációs nyomást, így az előrejelzési horizonton az inflációs cél elérését szigorúbb monetáris politika biztosíthatja.
mfor.hu