6p

Idén várhatóan 6,3 százalékkal esik vissza a magyar gazdaság, jövőre pedig stagnálás közeli állapot valószínű - olvasható az Ecostat legfrissebb előrejelzésében. A cég szakemberei még bíznak a 4 százalék körüli költségvetési hiányban 2010-ben, szerintük csak minimálisan lépjük majd túl a célt.

A tavaly kezdődött recesszió után csak lassan állnak majd talpra exportpiacaink, így a magyar gazdaságban sem várható jelentős visszapattanás 2010-ben. A nemzetközi gazdasági környezetben csak kismértékű javulást várnak az Ecostat szakemberei.

A gazdaság már padlót fogott

A gazdasági növekedést tekintve talán már túl lehetünk a mélyponton: a negyedik negyedévre 4 százalékos éves szintű visszaeséssel számolnak az Ecostat elemzői, részben a bázishatások miatt lehet ilyen jelentős a javulás az előző negyedévi 7,1 százalékos mínusz után. Az idei év egészét tekintve így 6,3 százalékkal eshet vissza a magyar gazdaság az Ecostat szerint, ami kicsit kedvezőbb lenne a kormány 6,7 százalékos prognózisánál.

Emellett a cég szakemberei 10 százalék feletti belföldi keresletcsökkenéssel számolnak idén, hasonló méretű zsugorodásra 1991 óta nem volt példa.

A 2009. évi mélypont jelentős életszínvonal-csökkenéssel járt, növelte a jövedelem-differenciáltságot. A belső keresletnek a külső keresletcsökkenésnél nagyobb mértékű visszaesése jelentős reáláldozatokkal járt, de az ország finanszírozhatósága nem került veszélybe.

110 ezer munkahely mínuszban

A lanyhuló kereslet 2009-ben várhatóan mintegy 2,8 százalékkal visszaveti a foglalkoztatottságot, 10 százalék fölé emeli a munkanélküliségi rátát, ami jelentősen visszafogja a kereset-kiáramlást. A háztartások rendelkezésre álló jövedelme várhatóan mintegy 4 százalékkal csökken 2009-ben, és 2010-ben sem számítunk növekedésre - olvasható az Ecostat előrejelzésében.

A munkanélküliség idén őszre 10,3 százalékra emelkedett, továbbra is jellemző, hogy az elbocsátottak nem hagyják el a munkapiacot, hanem aktívan állást keresnek.

Az intézményi statisztikából jól látható az alkalmazotti létszám eltérő alakulása a verseny- és közszférában. Míg a versenyszférában az év eleje óta folyamatos, igaz lassuló létszám-alkalmazkodás figyelhető meg, addig az állami szektorban az „Út a munkához” program keretében foglalkoztatottaknak köszönhetően jelentős létszám-növekedés tapasztalható.

"Számításaink szerint 2009-ben a külső és belső kereslet szűkülése önmagában jelentős, 170 ezres foglalkoztatás-csökkenést eredményezne, amit enyhítenek a munkahelyek megőrzését szolgáló kormányzati intézkedések és a közmunka-programok. Ezek következtében éves átlagban a foglalkoztatottak számának 110 ezres csökkenésére, éves szinten 10,2 százalék körüli munkanélküliségi rátára számítunk" - olvasható az Ecostat anyagában.

A 2010-es munkaerő-piaci folyamatokban a munkaerő-piaci kereslet tartós visszaesésére, a foglalkoztatottak számának mérséklődő ütemű, de további csökkenésére, 11,2 százalékos munkanélküliségi rátára számítanak a cég szakemberei.

Jövőre végre nőhetnek a nettó bérek

A bérdinamika alakulását 2010-ben a korábbi években megszokottnál nagyobb bizonytalanság jellemzi. A versenyszférában a bérindexek lassulását eredményezheti a személyi-jövedelemadó szabályozás változása, a csökkenő infláció és a munkakínálat növekedése. "Összességében 3,7 százalék körüli bruttó átlagkereset növekedésre számítunk a versenyszférában" - fejtik ki az elemzők.

A közszférában a bérbefagyasztás és a 13. havi illetmény megszüntetése miatti bércsökkenést enyhíti az érdekképviseletekkel kötött megállapodás, amely szerint havi bruttó 340 ezer forint illetményhatárig januárban és márciusban bruttó 49 ezer forint keresetkiegészítést kapnak a közszféra dolgozói. Így összességében a közszféra átlagkeresetének csupán kismértékű csökkenésére számítunk, a keresetek alakulását jelentősen befolyásolja az összetétel-hatás. A nemzetgazdaság egészében éves átlagban körülbelül 2,6 százalékkal emelkednek a bruttó keresetek. Az adótörvény-változások hatására a nettó keresetek jelentősen, nemzetgazdasági szinten közel 7 százalékkal nőhetnek, így a reálkeresetek 2010-ben 3,8 százalékos infláció mellett, mintegy 3 százalékkal emelkedhetnek.

Hajszálnyival futhat túl a hiány

Az utóbbi három hónapban a költségvetési hiánnyal kapcsolatban a fő számok már nem változtak, de a kockázatok sem tűntek el. A bevételi oldalról a társasági adó veszélyezteti a leginkább a 3,9 százalékos hiányt. A kiadási oldalon a legnagyobb kockázatot az rejti magában, ha kiderül, hogy a költségvetési intézmények jelentős év végi kiadáscsökkentő intézkedései csupán fizetési kötelezettségeik elhalasztását jelentette.

A 2010. évi költségvetés főösszegei nominálisan ugyan az ideihez hasonló összegeket tartalmaznak, reálértéken azonban mindez 600 milliárd forintos kiigazítást takar. Ez legnagyobb részt az állami beruházások visszafogását jelenti, de hozzájárul a közszféra fizetéseinek befagyasztása, a támogatások jelentős szűkítése is. Az idei évhez hasonlósan jövőre is a társasági adó jelenti a legnagyobb kockázatot a bevételi oldalon, különösen akkor, ha az év közepére várt fellendülés később következik be. A kiadási oldalon komoly feszültséget jelent az állami intézményrendszer, valamint az egyes ellátórendszerek működési költségeinek visszafogása.

Más a helyzet a nagy állami vállalatok adósságaival. Ezek esetében politikai kérdés, hogy egy összegben konszolidálja-e őket a kormány, szerződéseik szerint a jövőre esedékes törlesztő részletek nem veszélyeztetik a hiánycélt.

"A 2010. évi folyamatok egy stagnálás közeli keresleti viszonyok mellett tervezhetők, a költségvetési törvényben megfogalmazott adó- és kiadási szerkezet mellett a 4 százalék körüli hiány tarthatónak tűnik" - vélik az Ecostat szakemberei. Egészen konkrétan 4,2 százalékos hiánnyal számolnak, ami minimálisan túllőné a 3,8 százalékos célt. Mindez azért érdekes, mert az utóbbi hetekben több közgazdász is a jövő évi költségvetés kockázataira figyelmeztetett, az MNB szerint is csak szigorú kontroll mellett lesznek tarthatók a számok.

2010-ben már 4 százalék alatti inflációval számolnak az Ecostat szakértői, az utóbbi hónapokban elsősorban a belföldi kereslet erőteljes csökkenésének köszönhetően mérséklődött a pénzromlás üteme. "2010-ben a gazdaságpolitikának arra kell törekednie, hogy a fiskális és monetáris politikai eszköztár segítségével erősítse a hazánkkal szembeni nemzetközi bizalmat, csökkentve így az ország-kockázatot, és az azzal járó kamatprémiumot" - vélik az elemzők.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!