A forint alapú hitelek részaránya az újonnan folyósított hiteleken belül 49 százalék volt februárban: a lakáshiteleken belül 26 százalék, a szabad felhasználású hiteleken belül 45 százalék, a személyi hiteleken belül pedig 95 százalék. Az MNB adatai szerint ez év februárban a háztartások által felvett új forint és svájci frank lakáscélú és szabad felhasználású jelzáloghitelek átlagos hitelköltség mutatója lényegében változatlan maradt. A forint alapú lakáskölcsönök átlagos hitelköltség mutatója a múlt hónapban 11,9 százalékon állt, amiből 9,74 százalék volt a kamat, ami 0,29 százalékponttal kisebb érték, mint az előző hónapban, és 2,78 százalékponttal kevesebbet mint egy évvel korábban.
A svájci frankban denominált lakáshitelek átlagos THM-je 6,19, a kamat 4,42 százalék volt. A lakossági forint látra szóló és a folyószámla betét kamata a múlt hónapban 2,15 százalékot tett ki. Ez 0,13 százalékponttal volt alacsonyabb januárinál, és 0,79 százalékkal az egy évvel korábbinál. Az éven túli lekötött forintbetét kamata februárban 4,70 százalék volt, 17 bázisponttal magasabb az előző havinál, de 255 bázisponttal kisebb az előző év azonos időszakáénál. A lakossági svájci frank alapú gépjármű vásárlási hitel kamata februárban 15,87 százalék volt. Ez 27 bázisponttal volt kisebb, mint az előző hónapban, és 26 bázisponttal magasabb, mint egy évvel korábban. A svájci frank alapú lakáscélú hitel kamata februárban 0,02 bázisponttal volt kisebb, mint az előző havi, és 4,42 százalékot tett ki. Ennek a hitelnek a kamata februárban 1,49 százalékponttal volt kisebb, mint egy évvel korábban.
Az euró hiteleknél összességében enyhe emelkedés volt a kamatokat tekintve februárban az MNB adatai szerint. Így a forint- és devizahitelek átlagos hitelköltség mutatója közötti eltérés kissé tovább szűkült. Az euró hitelek esetében a februári látra szóló és a folyószámla betét kamata 0,19 százalék volt, ami alig 0,01 százalékponttal volt kisebb az előző havinál, és 18 bázisponttal kisebb, mint egy évvel korábban. A lekötött - éven belüli - euró betét kamata februárban 2,32 százalék volt,16 bázisponttal kisebb az előző havinál, és 102bázisponttal kisebb az előző év azonos időszakáénál. Az euró alapú lakáscélú hitelek kamata februárban 7,46 százalék volt, ami 20 bázisponttal kisebb értéket tett ki, mint az előző hónapban, és 22 bázisponttal kevesebbet mint egy évvel korábban.
A háztartásoknak nyújtott forint lakáscélú hitelek - szezonálisan kiigazított - szerződéses összege ez év februárjában 5,9 milliárd forintot tett ki, míg januárban 4,2 milliárd forint volt, azaz 1,7 milliárd forinttal csökkent. Mérséklődött az egy évvel képest is 1,6 milliárd forinttal. A háztartásoknak nyújtott svájci frank alapú fogyasztási és lakáscélú hitelek ez év februárjában 2.165,2 milliárd forintra rúgtak, míg januárban 2.178,5 milliárd forintot, azaz 13,3 milliárd forinttal kevesebbet tettek ki. Az egy évvel korábbihoz képest pedig 362,7 milliárd forinttal csökkentek.
A nem pénzügyi vállalati forint- és euró hitelek átlagos kamatlábai az 1 millió euro érték alatti hitelek esetében lényegében nem változtak, míg az 1 millió euro érték feletti hiteleknél összességében mérséklődtek, elsősorban a forinthitelek átlagos kamatlábainál tapasztalható csökkenés miatt. Az éven belül lekötött vállalkozói forint hitel kamata februárban 5,43 százalék volt. Ez 25 bázisponttal volt kisebb az előző havinál, és 343 bázisponttal alacsonyabb, mint egy évvel korábban.
A változó kamatozású - legfeljebb egyéves - vállalkozói forint hitel kamata februárban 7,37 százalék volt. Ez 68 bázisponttal volt kisebb az előző havinál, és 427 bázisponttal alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Az éven belüli lekötött vállalkozói euró hitel kamata februárban 1,08 százalék volt. Ez 6 bázisponttal volt kisebb az előző havinál, és 83 bázisponttal alacsonyabb, mint egy évvel korábban. A változó kamatozású - legfeljebb egyéves - vállalkozói euró hitel kamata februárban 4,20 százalék volt. Ez 24 bázisponttal volt kisebb az előző havinál, és 44 bázisponttal alacsonyabb, mint egy évvel korábban.
A háztartásoknál az újonnan folyósított forint és euro lakáshitel, szabad felhasználású jelzáloghitel valamint személyi hitelek szerződéses összértéke jelentősen emelkedett, elsősorban a márciusi kormányrendelet miatt előrehozott szerződések következtében.
A nem pénzügyi vállalatok forint- és euró hiteleinek szezonálisan igazított új szerződéses értékénél összességében növekedés figyelhető meg, amely elsősorban az 1 millió euro érték feletti forint hitelek emelkedésének a következménye - tartalmazza az MNB közleménye.
MTI/Menedzsment Fórum