3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagy visszhangot váltott ki Németországban a legnagyobb és egyben legtekintélyesebb német magánbank, a Deutsche Bank elnökének hétfői nyilatkozata, amelyben Josef Ackermann beismerte, hogy a bankárok olykor "mohó pénzeszsákok", és hozzátette, hogy megérti az egyszerű emberek dühét emiatt.

A svájci származású Ackermann - aki 2002. május óta áll a Deutsche Bank élén - a Bildnek nyilatkozva kijelentette: megérti, hogy az állampolgárokat dühvel tölti el, ha az államilag támogatott, de felettébb veszteséges vállalatok vezetői az adófizetők pénztárcájából milliós jutalékokban részesülnek.

"A teljesítményt el kell ismerni, a kudarcot azonban nem szabad díjazni, és különösen nem az adófizetők pénzéből" - mondta Ackermann, aki a közelmúltban lemondott a 2008 után neki járó jutalékok 90 százalékáról.

A Deutsche Bank vezetője nem kívánta kommentálni azt a konkrét esetet, hogy a súlyosan veszteséges Dresdner Bank néhány korábbi vezetője 58 millió eurós végkielégítést, illetve jutalékot vágott zsebre.

Azt azonban elismerte, hogy az emberek nem értik mindezt. A politikai és a pénzügyi vezetőknek  példát kell mutatniuk, felelősségük mindenki másénál nagyobb, és sokan ennek a követelménynek nem tesznek eleget, vélte Ackermann. A bankelnök szerint mindez lejáratja azokat is, akik tisztességesen dolgoznak. Ackermann szerint a bankvezetők és az alkalmazottak túlnyomó többségének semmi köze a kialakult pénzügyi válsághoz.

A bankelnök szerint át kellene alakítani az egész díjazási rendszert, azt teljes egészében a teljesítményhez kellene igazítani. A közép- és hosszú távú teljesítményhez kötött pénzügyi elismerés helyénvaló, a gyors nyereség azonban megengedhetetlen, jelentette ki.

Ackermann a Németországot is rendkívül erősen sújtó pénzügyi válság kapcsán elismerte, hogy a bankok hibáztak, egyesek közülük súlyos hibákat követtek el.

"Ezért vállalniuk kell a felelősséget" - mondta, hangoztatva ugyanakkor, hogy a bankárok messze nem egyedül felelősek a válságért. Szerinte annak kialakulásához egyebek között a hiányzó pénzügyi felügyelet is hozzájárult.

Az elnök hangsúlyozta, hogy a bankoknak tevékenységükkel kapcsolatban vállalniuk kell a kockázatokat, és ez olykor veszteséghez vezethet. A veszteséget azonban meghatározott keretek között kell tartani. "Azoknak a vezetőknek azonban, akik tevékenységükkel vállalatuk működését fenyegetik, nem lehet kegyelem" - hangoztatta a bankvezér.

Josef Ackermann úgy vélte, hogy a kialakult válságból mind a menedzsereknek, mind a politikusoknak le kell vonniuk a szükséges tanulságokat, és közösen kell dolgozniuk annak érdekében, hogy hasonló "deficitek" a jövőben ne fordulhassanak elő. Ez ugyanakkor bizonyítaná azt is, hogy a szociális piacgazdaság szociális része sem kérdőjelezhető meg a jövőben, tette hozzá.

A Deutsche Bank elnöke aggodalmának adott hangot amiatt, hogy több országban is kiéleződhetnek a szociális feszültségek a válság miatt. "Ezért közös megoldásokat kell találnunk, elvégre egy hajóban evezünk" - jelentette ki Ackermann.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!