A lap hétfői számában felidézték, hogy a kormány kötelezte az erőmű bezárását kezdeményező állami tulajdonost, a Magyar Villamos Műveket (MVM), hogy a működtetési költségeket tulajdonosként minden körülmények között fedezze. Ez az MVM-nek – azaz az államnak – tavaly óta máig havi mintegy egymilliárd forintba került.
A kormányhatározat felkérte a PM-et, hogy a témáról kérje ki az Európai Bizottság véleményét. A Népszabadság úgy tudja a PM tudatosan mulasztotta el a véleménykérést, az apparátus véleménye szerint ebben az esetben a legkörmönfontabb tálalás mellett sincs esély az unió támogató véleményére.
Szintén nem kérték ki Brüsszel álláspontját az erőmű másik, 2 milliárdos állami plusztámogatásáról, amelyet a Kapolyi Lászlóval kötött zavaros egyezségei miatt a cseh CEZ-zel szembeni kötelezettségeinek fedezetére juttattak az erőműnek.
A Népszabadság szerint bár az új kormány sem mond konkrétumokat, a nyár vége előtt dönt az erőmű sorsáról. Valószínű, hogy az új kormány szándékai szerint a Vértesi Erőművet bezárják, de az ott dolgozóknak mostani bérük mellett valószínűleg még évekig igyekeznek munkát biztosítani. A bányaterületek helyreállítása szakértők szerint alsó hangon is további 20 milliárd adóforintba kerülhet.
MTI