4p

Sem a 2010-es GDP alakulását illetően, sem pedig a várható államháztartási egyensúlyt tekintve nincs jelentős eltérés a Pénzügyminisztérium (PM) várakozása, a parlament által elfogadott jövő évi költségvetés fő keretszámai, valamint olyan meghatározó intézmények, mint a Költségvetési Tanács, vagy a Magyar Nemzeti Bank prognózisra vonatkozó számai között - közölte a PM az MTI-vel.

A Pénzügyminisztérium előrejelzése alapján az államháztartás eredményszemléletű GDP arányos hiánya 3,9 százalék, a pénzforgalmi hiány pedig - helyi önkormányzatok nélkül - 3,8 százalék, míg önkormányzatokkal 4,1 százalék lesz 2009-ben.

A pénzügyi tárca "annak érdekében, hogy segítse az eligazodást a jövő évi költségvetéssel kapcsolatos vitában, rövid összefoglalót készített meghatározó intézmények idei és 2010-es előrejelzéseiről" - olvasható a közleményben.

December 22-én hozták nyilvánosságra azt a 29 közgazdász által jegyzett jelentést, amelyben az olvasható: a jövő évi büdzsében a GDP-csökkenés alul, az adóbevételek pedig túl vannak tervezve, az idei kiadásokból néhány tételt áttoltak jövőre, és az állami vállalatok veszteségei egyáltalán nem szerepelnek benne.

A Pénzügyminisztérium hétfői közleményében hangsúlyozza: a Magyar Nemzeti Bank szerint - ezt tartalmazza a jegybank legutolsó inflációs jelentése - ha a kormány nem költi el a GDP 0,8 százalékára tehető költségvetési tartalékok meghatározó, a GDP 0,6 százalékát meghaladó részét, akkor a hiánycél elérhető. Ezért jelölt meg a jelentésben az MNB két várható értéket, 3,8 százalékot és 4,3 százalékot a jövő évi államháztartási hiányra. Hozzáfűzik: a parlament által elfogadott költségvetésben 150 milliárd forintot tesz ki a csak kockázatokat ellensúlyozó tartalék nagysága.

A Költségvetési Tanács mind a makropályával kapcsolatban, mind az államháztartás meghatározó tételeit érintően elvégezte saját számításait - emlékeztet a PM. A "végeredmény" szerint a tanács által prognosztizált hiány alig 10 milliárd forinttal, vagyis még a GDP 0,1 százalékánál is jóval kisebb mértékben tér el a PM prognózisától.

Az Európai Bizottság (EB) Magyarország hitelprogramjáról készített összefoglalója szerint a gazdasági tevékenység visszaesése 2010-ben valamivel kisebbnek látszik, mint a korábban előre jelzett 0,9 százalékos csökkenés (0,6 százalékos lesz az EB szerint a visszaesés), tehát a növekedési előrejelzés nem tér el a kormányétól - közölte a PM.

A költségvetési hiányról az Európai Bizottság megállapítja, hogy "az elfogadott költségvetés összhangban van a 3,8 százalékos hiánycéllal. A költségvetés 206 milliárd forint (a GDP 0,8 százaléka) tartalékot tartalmaz. Vannak kockázatok mind a bevételi, mind a kiadási oldalon, ezek összege a tartalékok összegét a GDP 0,4 százalékával csökkentheti. Mindez azt jelenti, hogy a 2010-es hiánycél elérhető" - idézi a minisztérium az EB összefoglalóját.

A szaktárca emlékeztet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértőinek jelentésére is, amely szerint 2010-ben a GDP növekedési ütemét egy negyed százalékkal felfele korrigálták, tükrözve az erőteljesebb exportnövekedést és a belföldi kamatok csökkenését. Az IMF szakértői hangsúlyozták: "a parlament által elfogadott költségvetés összhangban van a 3,8 százalékos céllal. ... az elfogadott költségvetés lényeges mértékű tartalékokat tartalmaz, a 2010. évi célok elérése a kiadások szigorú kézben tartását igényli.

"Nincs lényeges eltérés a PM szerint a legfejlettebb országokat tömörítő szervezet, az OECD Magyarországgal kapcsolatos várakozásai és a kormány prognózisa között sem.

A PM hozzáfűzi: "egyetlenegy olyan nyilatkozat látott napvilágot a közelmúltban, amely mind a GDP várakozást, mind pedig az egyensúlyi folyamatokat tekintve teljesen másképp látja a helyzetet, ez pedig a 29 közgazdász ünnepek előtt megjelentetett kiadványa".

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!