3p

Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított 2011 januári értéke 54,7 volt, ami 0,7 százalékponttal magasabb a decemberi értéknél - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) kedden.

A közlemény szerint megállt a feldolgozóipar májusban és júniusban tapasztalt enyhe összehúzódása, július óta folyamatosan bővült a feldolgozóipar, és ennek üteme október után még jobban felpörgött.

A szezonálisan kiigazított index 2010-ben tízszer jelzett növekedést, a két összehúzódó hónap - május és június - értéke a szezonális kiigazítások következtében egységesen 49,8 pontra csökkent, azaz alig maradtak el a változatlanságot jelző 50,0 ponttól.

Januárban három kivétellel a többi részindex pozitív tartományban tartózkodott, az indexértékek többsége emelkedett decemberhez képest, csak a vásárolt készletek, a késztermékkészletek és a foglalkoztatás indexei mutattak csökkenést.

A decemberi csökkenés után ezúttal 2,2 százalékponttal lett magasabb az új megrendelések indexe és elérte a 60,0 pontot januárban, ezzel már tizenharmadik hónapja mutatja a rendelésállomány növekedését.

A beszerzési mennyiség indexe 56,1 pont lett, ami 0,5 százalékpontos növekedés decemberhez képest.

A termelési mennyiség januári 55,9 pontos indexének folyó havi értéke 0,7 százalékponttal magasabb az előző hónaphoz viszonyítva.

A beszerzési árak indexe 71,0 pont volt januárban, ami 4,1 százalékponttal emelkedett decemberhez képest, és továbbra is az árak dinamikusabb emelkedésére utal.

A szállítási átfutási idő indexe 47,0) pont, némileg javult, értéke 2,6 százalékponttal magasabb a decemberinél, és az átfutási idők kisebb mértékű hosszabbodására utal.

Januárban a szeptemberi-novemberi csökkenés és decemberi emelkedés után ismét kevesebb lett a vásárolt készletek mennyisége. A késztermékkészletek ismételten alacsonyabbak lettek az elmúlt hónaphoz képest.

A vásárolt készletek szintje 49,1 pont volt januárban az előző hónapinál 2,7 százalékponttal alacsonyabb.

A késztermékkészletek indexe januárban 46,9 pont, 1,5 százalékponttal lett kisebb, és ezzel a készletmennyiség gyorsabb csökkenésére utal.

A külpiaci mutatók decemberhez képest hasonlóan alakultak. Az importindex 59,6 pontot ért el, 5,0 százalékponttal lett magasabb, és továbbra is növekedést jelez.

Az elmúlt két hónapban visszaeső exportindex értéke januárban 61,6 pontra megugrott, és 8,5 százalékponttal lett nagyobb előző hónaphoz képest, és továbbra is az export növekedésére utal.

A foglalkoztatási index 52,9-es januári értéke kilenc hónap folyamatos bővülés után a foglalkoztatotti létszám csökkenését jelezte szeptemberben a feldolgozóiparban, de október óta megfordult az irány. Januárban a múlt havihoz képest 1,3 százalékponttal alacsonyabb lett az értéke, de negyedik hónapja újból a foglalkoztatottság bővülésére utal.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!