Az előzetes adat kedvezőbb az elemzők által várt 51,5 pontnál.
A szolgáltató szektor beszerzésimenedzser-indexe 51,9 pontra növekedett a novemberi 51,1 pontról, ez szintén kedvezőbb adat az elemzők által várt 51,5 pontnál.
Nőtt a hazai BMI is.
A feldolgozóipar beszerzésimenedzser-indexe öt havi csúcsra emelkedett: 50,8 pont lett a novemberi 50,1 pont után. A szakértők előzetesen 50,5 pontot jósoltak.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált ágazat vagy alszektor növekedését, 50 pont alatti értéke a visszaesését jelzi.
Bár a globális tevékenység növekedése enyhén felgyorsult, mértéke így is a második leggyengébb volt az utóbbi egy évre visszatekintve. Az idei negyedik negyedév átlagát tekintve a kompozit beszerzésimenedzser-index értéke 2013 harmadik negyedéve óta nem volt ilyen alacsony.
Rendkívül törékeny maradt a konjunktúra az euróövezet legnagyobb gazdaságaiban.
Németországban 2013 júniusa óta nem fordult elő, hogy ilyen kis mértékű növekedésben állt a szolgáltató és a feldolgozó szektor együttvéve. A kompozit BMI 51,4 pontra csökkent a novemberi 51,7 pontról. A feldolgozóipari BMI 51,2 pontra emelkedett a novemberi 49,5 pontról, a szolgáltatások BMI-je viszont 51,4 pontra süllyedt a novemberi 52,1 pontról.
Franciaországban a nyolcadik egymást követő hónapban állt a növekedést és szűkülést elválasztó 50 pont alatt a kompozit beszerzésimenedzser-index értéke, amely ugyanakkor a novemberi 47,9 pontról 49,1 pontra javult. A feldolgozóipar teljesítménye romlott: az index értéke 46,2 pontra süllyedt a novemberi 47,9 pontról, míg a szolgáltatási BMI 49,8 pontra ugrott a novemberi 47,9 pontról.
A felmérés adatai szerint az euróövezetben a novemberi visszaesés után bővült a kereslet decemberben, az új megrendelések száma szerény mértékben gyarapodott. Ezzel párhuzamosan kis mértékben bővült a foglalkoztatottság. Az átlagos eladási árak már a 33. egymást követő hónapja süllyedtek, de csak enyhébb mértékben. A kőolaj és más nyersanyagok árának csökkenése azt eredményezte, hogy a ráfordítási költségek jelentősen mérséklődtek.
Chris Williamson, a Markit vezető közgazdásza az adatokat kommentálva rámutatott: egyfelől a kompozit beszerzésimenedzser-index javulása alátámasztja azt a véleményt, hogy az Európai Központi Bank gazdaságösztönző intézkedései kezdik meghozni gyümölcsüket és várni kell még az eddigi lépések végleges hatásainak értékelésével. Másfelől viszont a gazdasági tevékenység bővülésének csalódást keltő mértéke, különös tekintettel a németországi és franciaországi konjunktúra törékenységére, alátámasztja azokat a hangokat, amelyek szerint késlekedés nélkül további ösztönzőket kell bevezetni.
MTI