4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Januárban az ipari termelői árak az előző havihoz képest nem változtak, az egy évvel korábbihoz mérten viszont 7 százalékkal emelkedtek - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.

A közlemény szerint az ipar belföldi értékesítési árai januárban az előző havinál 0,6 százalékkal voltak magasabbak, míg a tavaly januárival összehasonlítva 9,6 százalékkal emelkedtek.

Az ipari exportértékesítés forintban mért árai a tavaly decemberinél 0,4 százalékkal voltak alacsonyabbak voltak, míg a tavaly januárihoz viszonyítva 5,2 százalékkal nőttek.

A termelői árak tavaly decemberben sem változtak az előző havihoz képest, míg novemberben 1,5 százalékkal nőttek októberhez viszonyítva. Augusztusban, szeptemberben és októberben csökkentek, 0,2 és 0,9 százalék közötti arányban, míg azt megelőzően, márciust kivéve, emelkedtek 3,8 és 0,2 százalék között.

Éves összevetésben tavaly március óta folyamatosan emelkednek az árak, 5,5, illetve 9 százalék közötti mértékben.

Januárban az ipar belföldi értékesítési árai az előző havinál 0,6, ezen belül a feldolgozóipari ágazatokban az árszínvonal 0,7 százalékkal volt magasabb. A vegyi anyag, termék gyártásában áremelkedés 2,7 százalék volt az alapanyagár-növekedés és az európai piacon bekövetkezett év eleji áremelkedések miatt.

További árnövekedést figyelhet meg a KSH az egyéb feldolgozóipar és javítás területén (1,5 százalék), valamint az élelmiszeriparban (1,1 százalék).

Csökkentek az árak a járműgyártásban (0,7 százalék), a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában (0,5 százalék), és a textil- és bőriparban (0,2 százalék).

A többi feldolgozóipari ágazatban az árszínvonal 0,1 és 0,8 százalék közötti mértékben változott.

Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai januárban 0,2 százalékkal lettek magasabbak a decemberinél.

Éves összehasonlításban a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését 9,3 százalékos áremelkedés jellemezte. Ezen belül a legnagyobb mértékben a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban (25,6 százalék), a vegyi anyag, termék gyártásában (17 százalék), valamint a kohászat, fémfeldolgozásban (13,5 százalék) nőttek az árak. Kisebb áremelkedés történt az élelmiszer-ipari (7,3 százalék), az egyéb feldolgozóipari termékek (4,9 százalék) és a villamos berendezés (4,5 százalék) gyártásában.

Tavaly januárhoz viszonyítva alacsonyabbak lettek az árak a textil- és bőriparban (2,2 százalék), a járműgyártásban (0,8 százalék), a gyógyszergyártásban (0,3 százalék), illetve a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában (0,2 százalék). A többi feldolgozóipari ágazatban az áremelkedés mértéke 1,7 és 2,6 százalék között alakult. A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai 9,8 százalék haladták meg az egy évvel korábbiakat.

A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2011 januárban az előző hónaphoz képest az energiatermelő ágazatokban 0,4, a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 1,2 százalékos növekedés mutatkozott. A beruházási javakat gyártó ágazatok árai 0,1, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatoké 0,5 százalékkal magasabbak voltak. 2010 azonos hónapjához mérten az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 12, a beruházási javakat előállító ágazatokban 2,1 százalékkal nőttek az árak. A fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok esetében 3,2 százalékkal magasabb árakat mért KSH.

Az ipar forintban mért exportértékesítési árai az előző hónaphoz képest 2011. januárban 0,4 százalékkal alacsonyabbak lettek, 2010. januárhoz viszonyítva 5,2 százalékkal emelkedtek.

A magyar fizetőeszköz egy hónap alatt az euróhoz mérten 0,7, az amerikai dollárhoz képest 1,6 százalékkal erősödött. A 2010 januárban jegyzett árfolyamokkal összevetve az euróhoz mérten 2,3, a dollárhoz viszonyítva 9,4 százalékot vesztett értékéből.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!