Az ipar belföldi értékesítési árai 2010 májusában az előző havihoz viszonyítva 3,4 százalékkal, a 2009. májusival összehasonlítva 9,1 százalékkal emelkedtek.
Az exportértékesítés árai a 2010 áprilisinál 4,1 százalékkal, a 2009 májusinál 2 százalékkal voltak magasabbak.
A KSH adatai szerint az idén január-májusban az ipari termelői árak 0,3 százalékkal mérséklődtek az előző év azonos időszakához képest. Az első öt hónapban az ipar belföldi értékesítési árai 3,4 százalékkal nőttek, az exportárak 3,8 százalékkal csökkentek éves bázison.
Az ipari termelői árak az idén áprilisban az előző havihoz képest 1,6 százalékkal nőttek, az egy évvel korábbihoz mérten 0,1 százalékkal csökkentek. A belföldi értékesítés árai áprilisban az előző havihoz viszonyítva 3, az egy évvel korábbihoz képest 5,2 százalékkal emelkedtek. Az exportértékesítés árai a márciusinál 0,3 százalékkal magasabbak, a 2009. április havinál 5,1 százalékkal alacsonyabbak voltak.
Január-áprilisban belföldi árak 2,0 százalékos emelkedése és a forintban számolt exportárak 5,3 százalékos csökkenésének eredőjeként az ipari termelői árak 1,7 százalékkal alacsonyabbak voltak mint az előző év első négy hónapjában.
Tavaly májusban az ipari termelői árak 2 százalékkal estek vissza az előző hónaphoz, és 6,2 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest. Az ipar belföldi értékesítési árai tavaly májusban 0,3 százalékkal alacsonyabbak voltak az előző havinál, és 1,8 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest. Az ipar exportárak 2009. májusában 3,2 százalékkal csökkentek egy hónap alatt, és 9,2 százalékkal nőttel az előző év májushoz képest.
Az idén májusban a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítési árai átlagosan 2 százalékkal haladták meg az előző havit. A legnagyobb mértékben ebben a hónapban is a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás 2009 novembere óta folyamatosan emelkedő árai nőttek 7,1 százalékkal.
A kohászat, fémfeldolgozásban egy hónap alatt 3,8, a vegyi anyag, termék gyártásában 2,9 százalékkal emelkedtek az árak az idén májusban.
Mérséklődtek 0,5 százalékkal a számítógép-, elektronikai, optikai, valamint 0,2 százalékkal az élelmiszeripari termékek árai. A textil- és bőr-, valamint a gyógyszeripari árak nem változtak.
Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai májusban 5,1 százalékkal, a víztermelés, -kezelés, -ellátás díjai 0,1 százalékkal nőttek.
A feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését tekintve, 12 havi összehasonlításban a legnagyobb mértékben két vegyipari ágazatban, a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban 34,2 százalékkal, valamint a vegyi anyag, termék gyártásában 19 százalékkal nőttek az árak.
A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2010 májusában az előző hónaphoz képest az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 4,5, a beruházási javaknál 0,6 százalékos árnövekedés mutatkozott, míg a fogyasztási cikkek árai 0,2 százalékkal mérséklődtek.
Az előző év azonos hónapjához mérten az árak az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 12,9, a beruházási javak gyártása területén 0,6 százalékkal emelkedtek, a fogyasztási cikkek esetében 2,7 százalékkal alacsonyabbak voltak.
A forint májusban egy hónap alatt az euróhoz viszonyítva 4,1 százalékkal, a dollárhoz képest 11,2 százalékkal gyengült; a 2009. májusival összevetve az euróhoz mérten 2,0 százalékkal erősödött, a dollárhoz viszonyítva 6,4 százalékkal gyengült.
MTI/Menedzsment Fórum