Az elmúlt tíz évben a meteorológiai események miatt keletkezett károk után kifizetett összeg a duplájára emelkedett, az árvíz szempontjából pedig régiónk kifejezetten nagy kockázatú hely a biztosítók számára - vélik az Aegon Magyarország biztosító szakemberei. A biztosítónak máig nem sikerült az összes kárbejelentést kifizetnie, de a várakozásaik szerint még 2011-ben is az idei ítéletidő terheit nyögjük majd.
Kevés a biztosítás a kockázatos térségekben
Augusztus végéig nagyjából 259 ezer kárbejelentés érkezett a biztosítókhoz árvíz- és viharkárok miatt a lakosságtól, ennek térítéseként a hazai biztosítók 27 milliárd forintot fizettek ki kártérítésként. Ezen felül nagyjából tízezer ipari és mezőgazdasági kárról érkezett bejelentés, melyek 10,2 milliárdos kárt okoztak - hangzott el az Aegon Magyarország sajtóbeszélgetésén.
A piacvezető hazai biztosítő szakemberei szerint az összes kár elérheti a 100 milliárd forintot, ebben a középületekben és a nem biztosított értékekben okozott kár is beletartozik. A százmilliárdos összegből több mint 40 milliárd terhelheti a lakosságot - becslik.
"Összességében Magyarországon a lakások 72 százaléka biztosított, ami nem számít kiemelkedően alacsonynak. Azonban a katasztrófák által leginkább érintett térségekben ez az arány lényegesen alacsonyabb, esetenként alig haladja meg az 50 százalékot, ami tovább sújosbította a helyzetet idén" - emelte ki Vereczki András.
"Össze kell tenni a kezünket, hogy nyereséges legyen a lakásbiztosítási üzletág, de nem panaszkodunk, mert az elmúlt években jelentős volt a nyereségünk" - hangzott el a sajtótájékoztatón annak érzékeltetésére, mennyire érintette az ítéletidő a biztosítókat.
Sok a potyautas
Az egyik lehetséges megoldás egy állami katasztrófaalap létrehozása, mely már több nyugat-európai országban bevált. Ausztriában például a természeti károk nagy részét egy ilyen alap téríti meg, melynek finanszírozása adóból történik, 2002-ben például a jövedelem 1,15 százalékát fizette be mindenki ebbe az alapba. Ez a konstrukció nagyrészt megfelelő volt, de éppen a 2002-s árvíz idején jöttek elő a hiányosságai.
Az Aegon Magyarország szakértői szerint itthon is sok gondot okoz hogy nincs tisztázva az állam szerepvállalása, az idei ítéletidő után például 3,17 milliárd forinttal segítették az újjáépítést. Vereczki András szerint további nehézséget okoz a katasztrófa definiálása, hiszen ami az egyén számára felérhet egy komoly csapással, az társadalmilag lehet, hogy elhanyagolható.
"A megoldást a különböző kistérségek által megköthető biztosítási konstrukciók jelenthetik, melyek a szociálisan rászorulók számára biztosítják a védőhálót, miközben fenntartják az egyéni biztosításra vonatkozó érdekeltséget is" - emelte ki az Aegon vezérigazgató-helyettese.
Vereczki András szerint sokaknak azért nincs biztosítása, mert még mindig abban bíznak, hogy majd az állam segít rajtuk katasztrófa idején. "A 30 százaléknyi nem biztosítottból szerintem legalább tíz százalék ebbe a potyautas kategóriába tartozik" - mondta az Aegon vezérigazgató-helyettese.
A biztosító szakemberei elmondták: jelenleg a szóban forgó károk kifizetésében 95-97 százaléknál tartanak, azonban várhatóan az év végéig elhúzódik majd a teljes kárrendezés, mivel még mindig érkeznek számlák. Vereczki András szerint további gondot okozhat, hogy az ideihez hasonló katasztrófák után drasztikusan emelkedik a csőtörések száma, ezért könnyen lehet, hogy még 2011-ben is az idei ítéletidő következményeit nyögjük.
A biztosítási piacnak is változnia kell
A növekvő kockázatok miatt döntött úgy az Aegon Magyarország, hogy új típusú biztosítást vezet be a magyar piacon, így született meg a Lakás és Szabadidő Biztosítás (LSZB). Az új termék nem egyszerűen lakásbiztosítás, annál komplexebb, hiszen élet-, garancia- és utasbiztosítást is nyújt.
Az új konstrukció keretében például az Aegon mindenhol magára vállalja az árvízkárokat az árterek kivételével, illetve a töltések melletti buzgárok okozta károkat is megtérítik. Emellett szintén újdonság, hogy a vihar és jégverés esetén a homlokzatban, a redőnyben és a kerti növényzetben keletkezett károkat is kifizeti a biztosító.
Beke Károly
mfor.hu