3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarországon megfelelőnek tekinthető a korrupcióellenes törvény, ám annak gyakorlati alkalmazásában még vannak hibák.

Az OECD legfrissebb jelentése azt vizsgálta, hogy Magyarország lépései mennyire felelnek a korrupcióellenes egyezménynek. A jelentés kiemeli, hogy hazánknak mindössze egyetlen sikeres büntetőeljárási ügye volt a témában, amikor is 26 személy bűnösségét állapították meg pénzügyi vesztegetés kérdésében. 1998 óta pedig, mikor is az ország csatlakozott az OECD korrupcióellenes egyezményéhez, egyetlen céget sem ítéltek el külföldi vesztegetés miatt.

A dokumentum szerint Magyarországon a jogi személyeket érintő helyzet meglehetősen problémás, hiszen a kiskapuk miatt ők is könnyen mentesülhetnek a felelősség alól. Az OECD munkatársai megjegyezték azt is, hogy az elkobzási lépéseket nem alkalmazza hazánk következetesen az egyes külföldi vesztegetési ügyekben. A szakemberek szükségesnek tartják a proaktív lépéseket, az információgyűjtéssel kapcsolatos források növelését a nyomozati szakaszban. Ugyanakkor üdvözlik a pénzmosás elleni rendszer folyamatos javítására tett törekvéseket.

Nem teljesített ajánlások

Fontosnak tartották, hogy az egyes szankciók hatékonyságát javítsa az ország azokkal a vállalkozásokkal kapcsolatban, melyeket elítélték vesztegetés ügyében, ám a mostani jelentés szerint ez nem teljesült. A szakemberek úgy találták, hogy hazánk nem tett lépéseket azoknak a munkavállalóknak a fokozottabb védelme érdekében sem, akik bejelentést tesznek gyanús cselekményekkel kapcsolatban, vagy vesztegetés ügyében. Ugyanakkor megfelelő intézkedések sem születtek, melyek a munkavállalókat, alkalmazottakat, az üggyel kapcsolatban álló személyeket bejelentési kötelezettséggel illetné.

A jelentésben olvasható néhány olyan javaslat is, melyet Magyarországnak meg kellene tennie. Először is módosítani kellene a törvényt, hogy hatékonyabban lehessen fellépni a jogi személyeket érő külföldi megvesztegetés esetén. Biztosítani kell a törvény életbe lépését akkor, ha a cég ügynökön vagy közvetítőn keresztül próbál vesztegetni. Az OECD szerint proaktív vizsgálatra van szükség ezekben az ügyekben, és nagyobb figyelmet kell fordítani ezekre a bűntényekre. Az ügyészek, bírák témában történő továbbképzését is javasolják hazánknak, illetve szerintük két évre kellene kiterjeszteni a nyomozási határidőt. Emellett olyan szisztematikus mechanizmusokat kellene bevezetni, melyek lehetővé teszik, hogy a vesztegetéssel kapcsolatba kerülő cégeket, a megvesztegetett köztisztviselőket automatikusan kizárják a közbeszerzésekből.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!