A szervezet összetett gazdasági mutatója, a CLI az aktuális gazdasági trend változásainak előrejelzésére szolgál.
A CLI legutolsó, augusztusi értéke az OECD egészére az előző havival megegyező 100,4 ponttal változatlan gazdasági növekedési trendet jelez előre. A nagyobb nemzetgazdaságokra, így Kanadára (100,2) és az Egyesült Államokra (100,4) szintén a növekedési trend változatlanságát jelzi a CLI.
Az aktuális trend fennmaradása várható még Brazíliában, Kínában és Oroszországban is.
A CLI a nagyobb nemzetgazdaságok sorában egyedül Indiában jelzi előre a trend pozitív, a növekedési lendület fokozódására utaló változását.
Az euróövezetben a növekedési lendület gyengülésére utal a CLI alakulása, elsősorban Németországban és Olaszországban, míg az Egyesült Királyságban és Franciaországban változatlan marad a növekedés dinamikája.
Az euróövezet CLI mutatója 2012 végén pozitív fordulatot jelzett előre, ami 2013 második negyedévében a gazdasági növekedés megindulásával meg is valósult. A CLI az idei év elején tetőzött, majd az októberben kiadott elemzésben már sorban a harmadik hónapja csökkenő értéket mutatott, ami az index értelmezésében annyit jelent, hogy "a növekedés várhatóan veszít a lendületéből". Az euróövezeti CLI a májusi 101,0 pontról júniusban 100,9, júliusban 100,8 és augusztusban 100,7 pontra csökkent.
A legfrissebb makrogazdasági adatok is arra utalnak, hogy a legnagyobb euróövezeti nemzetgazdaság, a német gazdasági növekedése a harmadik negyedévben akár meg is állhat. A kedden nyilvánosságra hozott adatok alapján augusztusban a német ipari termelés 4,0 százalékkal esett vissza, a hétfőn közzétett adatok pedig a feldolgozóipari megrendelések 5,7 százalékos csökkenését mutatták.
A magyar CLI a meglévő növekedési dinamika fennmaradására utal, hiszen az augusztusi 100,2 pontos érték megegyezik az előző havival. Januárban az érték még 99,1 ponton állt, azóta a gazdasági növekedés erősödő lendületét jelezve előre hónapról hónapra emelkedett.
MTI