Igaz, a szezonálisan és naptárhatástól kiigazított havi összevetésben szeptemberhez képest 0,1 százalékos csökkenést regisztrált a statisztikai hivatal. Így tehát az éves növekedés sokkal inkább bázishatásnak köszönhető - a tavalyi év gyengébb októberi teljesítményének (három, egymás után mért, éves szinten pozitív havi teljesítmény után tavaly októberben esett vissza újra a kiskereskedelem) -, mint pozitív folyamatnak.
A részletek
A kiskereskedelmi üzletek 0,6 százalékkal nagyobb volumenű forgalmat bonyolítottak, mint 2010 októberében. Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2011 októberében 708 milliárd forint értékű árut forgalmaztak. Az első tíz hónapban 6386 milliárd forint forgalom realizálódott. Az egy hónappal korábbihoz képest a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint azonban lényegi elmozdulás nem történt.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene 2011 októberében 2,2%-kal, így az első tíz hónapban 0,5%-kal nőtt. A bútor-, a háztartásicikk-, valamint az építőanyag-üzletek átlagos növekedést értek el. Folytatódott az iparcikk jellegű vegyes üzletek, a könyv-, újság-, papírárués egyéb iparcikk- és az illatszerüzletek forgalmának bővülése, valamint továbbra is kiemelkedő volt a csomagküldő hálózat forgalomnövekedése.
Csökkenés mutatkozott a forgalom volumenében a gyógyszer- és gyógyászati üzletekben, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben. Szintén csökkenést mutatott októberben az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 3,3%-kal, így az első tíz hónapban 1,9%-os volt az elmaradás mértéke 2010 azonos időszakához képest, mely egyértelműen a magas üzemanyagárakkal magyarázható. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok alapján az üzemanyagkutak kiskereskedelmi volumene 3,1 százalékkal csökkent.
Az Eurostat december 5-én megjelent sajtóközleménye szerint – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2011 októberében a kiskereskedelmi eladások az Európai Unió 27 tagállamában stagnáltak, az eurózóna országaiban 0,4%-kal mérséklődtek az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Az országok nem teljes körére rendelkezésre álló adatok 12 tagállamban bővülést, 9-ben csökkenést, 1-ben azonos értéket mutatnak. A térség legfejlettebb országai közül Németországban 1,4, Franciaországban 3,8, az Egyesült Királyságban 2,0%-kal növekedett a forgalom volumene.
Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrészüzletek eladásai hazánkban októberben – az előző év magasabb bázisához képest – 8,8%-kal, 2011 első tíz hónapjában 6,5%-kal maradtak el az előző év azonos időszakától.
mfor.hu