3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A támogatásokat tekintve Magyarország a következő hét évben is az unió egyik legnagyobb nettó haszonélvezője marad - mondta Szűcs Tamás, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője kedden, a Sikeres Uniós Pályázatokat Előkészítő Rendezvénysorozat (SUPER) szombathelyi állomásának konferenciáján.

Felidézte, hogy Magyarország 2014-2020 között 25 milliárd eurónyi támogatást kap az Európai Unió strukturális és beruházási alapjaitól, amelyhez hozzáadódnak a mezőgazdasági közvetlen kifizetések és az ágazati támogatások. Ezekkel együtt a várható támogatás eléri a 34 milliárd eurót, vagyis 12 ezer milliárd forintot. A következő hét évben Magyarországra jutó uniós támogatások egy főre vetítve meghaladják a 700 ezer forintot. A jövőben azokra az ágazatokra helyezik a hangsúlyt, ahol a támogatások hatása maximalizálható. A gazdasági és civil partnereknek nagyobb szerepet szánnak, a támogatás minden fázisában minden tagállamban elvárás lesz a velük való folyamatos párbeszéd.

Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium EU-s fejlesztésekért felelős államtitkára beszámolt arról, hogy a 2014-2020 közötti uniós fejlesztési ciklusban a korábbi 15-ről 10-re csökkentették az operatív programok számát. A Nemzetgazdasági Minisztérium irányítása alá tartozó operatív programok közül a legjelentősebb a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív (GINOP) Program, amelyben  több mint 2700 milliárd forint szerepel gazdaságfejlesztésre, versenyképesség növelésre, iparfejlesztésre, alapvetően kis- és középvállalkozások támogatására.

A Területfejlesztési Operatív Programban (TOP) 1300 milliárd forintos keretéből Szombathely várhatóan 14,5 milliárd forintot, Vas megye pedig 21 milliárd forintot használhat fel saját prioritásai alapján.

A kormány következő ülésén, július végén dönt a megyei jogú városok és a megyék által benyújtott integrált területfejlesztési programokról, ezek elfogadása után indulhat a fejlesztési projektek végrehajtása, illetve a támogatások kifizetése.

Hende Csaba honvédelmi miniszter, a térség országgyűlési képviselője a konferencián a szombathelyi fejlesztési tervekről szólva kiemelte: uniós támogatással fejlesztenék a város északi ipari területét, belterületi utakat építenének, integrált kutató- és konferenciaközpontot és egy új inkubátorházat alakítanának ki.  Felújítanák továbbá a szabadidőközpontot, megépítenék kalandváros második ütemét, fejlesztenék a Vasi Skanzent, bölcsődéket és óvodákat újítanának fel, kerékpárutakat építenének, és megújulna a vásárcsarnok épülete is.

Ágh Péter országgyűlési képviselő fejlesztési miniszteri biztos a konferencián elmondta: a most lezárult fejlesztési időszakban Vas megyébe összesen 140 milliárd forintnyi uniós fejlesztési forrás érkezett.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!