"Vegyes kép tárul elénk a kelet-közép-európai (CEE) régióban. Közép-Európában (CE) változatlanul robusztus GDP-növekedésre lehet számítani. Lengyelországban 3,1, Magyarországon 3, Szlovákiában 2,7, a Cseh Köztársaságban 2,6 százalékra. Összességében az egész CE-régióban 3 százalékos GDP-növekedésre számítunk az idén és 2015-ben" - mondta Peter Brezinschek, a Raiffeisen Research vezető elemzője a negyedik negyedévre készült „Strategie Österreich & CEE” című tanulmány bemutatásán.
Az RR a délkelet-európai térségben (SEE) viszont nagymértékben csökkentette növekedési előrejelzését. Romániában a belföldi beruházások második negyedévi kiábrándító mértékű visszaesése miatt az idei növekedési előrejelzést 3,5 százalékról 2 százalékra kellett visszafognia.
A horvát és a szerb gazdaság változatlanul gyengélkedik az RR szerint. Horvátország 2015-ben sem tér vissza a növekedési pályára, immár sorban a hetedik éve - írja az elemzés. Az SEE-régióra vonatkozóan az RR az idei GDP-növekedési előrejelzést 1,2 százalékra, a jövő évit pedig 2 százalékra csökkentette a korábbi 2, illetve 2,9 százalékról.
Peter Brezinschek hangsúlyozta, hogy a régió országainak többségében jóval nagyobb az euróövezeti gazdasági trendek nemzetgazdasági befolyása, mint az oroszországi üzleti kapcsolatoknak.
"Oroszország és Ukrajna kilátásai változatlanul borúsak, ezért mindkét ország GDP-növekedési előrejelzését csökkentenünk kellett. Oroszország esetében az idei évre 0,3 százalékos GDP-csökkenést, 2015-re pedig 0,5 százalékos növekedést várunk. Ukrajna kénytelen lesz regionális és gazdasági struktúrájának átalakítására összpontosítani erőfeszítéseit. Az idén ezért a GDP 7 százalékos, 2015-ben pedig 2 százalékos visszaesése valószínűsíthető" - mutatott rá Peter Brezinschek, a Raiffeisen Research vezető elemzője az intézet negyedik negyedéves gazdasági elemzésében.
MTI