Már ötödik hónapja javul a GKI konjunktúra-indexének szezonális hatásoktól megtisztított értéke, így a cégek és a lakosság hangulatát tükröző mutató szeptemberben már kissé meghaladta a tavaly novemberi értéket - áll a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Európai Unió támogatásával készített felmérésében. A GKI bizalmi indexe mínusz 32,4 pontról mínusz 30,7 pontra emelkedett, a fogyasztói bizalmi index mínusz 59,8 pontról mínusz 56,9 pontra, míg az üzleti bizalmi indexé mínusz 22,8-ról mínusz 21,5 pontra javult.
Az ipari cégek várakozása szeptemberben - öt hónapos javulás után - nem változott, az augusztusi szinten maradt. Az elmúlt időszaki termelés megítélése javult, a következő időszaké csak minimálisan. A rendelésállományok megítélése stagnált - ezen belül az exportrendeléseké javult - a saját termelésű készleteket viszont valamelyest nagyobbnak érezték az ipari cégek.
Az építőipari bizalmi index értéke három hónapi emelkedés után szeptemberben kissé csökkent. Az elmúlt negyedév termelési színvonalának megítélése valamelyest javult, de a rendelésállomány megítélése és a foglalkoztatási szándék romlott.
A kereskedelmi cégek várakozása 2009 eleje óta hónapról hónapra jelentősen ingadozik, összességében enyhén javul, de az augusztusi számottevő növekedést szeptemberben ismét visszaesés követte.
A szolgáltató cégek pesszimizmusa szeptemberben oldódott, főleg a foglalkoztatás és a közeljövőre vonatkozó forgalmat illetően. Az üzletmenet megítélése ugyanakkor kissé romlott augusztushoz képest.
Az iparban a válaszadók továbbra is az árak stagnálására számítottak, az építőiparban és a szolgáltató szektorban pedig változatlanul az árcsökkenést tervezők vannak többségben az áremelésre törekvőkkel szemben.
A kereskedelmi cégek körében a következő három hónapra várt átlagos áremelkedés az év elejére jellemző alacsony szintet követően júniusban - az adóemelések miatt - megugrott, ezután júliusban kissé, augusztusban és szeptemberben pedig már érdemben csökkent.
A foglalkoztatási szándék pesszimizmusa az építőipar kivételével minden ágazatban érezhetően enyhült, a fogyasztók körében pedig csökkent a munkanélküliségtől való félelem. A magyar gazdaság kilátásainak megítélése minden ágazatban és a lakosság körében is határozottan kedvezőbb lett.
A fogyasztói várakozások május óta hónapról hónapra javulnak. A munkanélküliségtől és inflációtól való csökkenő félelem mellett javult a lakosság saját pénzügyi helyzetéről alkotott képe is.
MTI/Menedzsment Fórum