A pénzügyminiszter az MTI-nek kifejtette: a meglóduló globális gazdasági növekedés, az emelkedő világpiaci kereslet képes magával ragadni a kis, nyitott gazdaságokat. Hogy ez mennyire érvényesül, attól is függ, hogy milyen eredményeket ér el az ország a versenyképességi és az adóssággal összefüggő "teszteken".
A már meghozott, az adóátalakítás és a foglalkoztatás visszaesésének lassítására szolgáló programoknak köszönhetően Magyarország lehet a visegrádi országok közül a legversenyképesebb 2010-től - mondta. További feladat ugyan a foglalkoztatást terhelő adók mérséklése, de a már megtett lépések alapján is olcsóbb lesz a magyar munkaerő a szlovákiainál, vagy csehországinál - ismertette. Ha nő a kereslet a termékekre, szolgáltatásokra ebben a régióban, a magyar cégek jövőre már versenyképes ajánlatokat tehetnek. Ebben a jelenlegi stabil forint is segítséget nyújt - tette hozzá.
Az eladósodottságot illetően úgy vélte nem feltétlenül a meglévő adósságállomány számít. Sokkal inkább az: milyen esély mutatkozik arra, hogy további szigorú, a gazdaságot megterhelő intézkedések nélkül csökkenthető az adósság. Nem csak abban az adott pillanatban kell versenyképesnek lenni amikor a világgazdaság nőni kezd, hanem azt is bizonyítani kell, hogy a pozíció hosszabb távon is fenntartható. "Az a gazdaság, amelyik már elvégezte a feladatok nehezét és beállt egy csökkenő adósságpályára az versenyképes is tud maradni" - mondta.
Felhívta a figyelmet arra, hogy sok más régiós országnak később kell szigorítania, hogy csökkenthesse adósságát: vagy adót kell növelniük, vagy a kiadásokat csökkenteniük. Versenyképességük tehát a későbbi években a mostanihoz képest romlani fog, így Magyarország helyzete kedvező hozzájuk képest. Oszkó Péter szerint ehhez az is szükséges, hogy a már megkezdett gazdasági pályát tartsa az ország, azt a pályát, amelyet nemzetközi szakértők is elfogadnak és elismernek.
A jövő évi költségvetés a pénzügyminiszter szerint éppen a versenyképesség növelését szolgálja. A büdzsé elfogadása ugyan mérföldkőnek számít a pénzügyminiszteri munkában, ám a hátralévő kisebb feladatok is legalább annyira fontosnak tartja.
Ide sorolta Oszkó Péter a költségvetés szigorú és fegyelmezett végrehajtását, illetve a nagy állami vállalatok, - mint a MÁV vagy a BKV - működésének megreformálását. Utóbbiakban ugyanoda kell eljutni, mint a költségvetésnek: olyan pályára kell állítani a cégeket amelyen egyértelműek a jövőbeni eredmények. "Olyan intézkedésekre van szükség, amelyekkel 2-3 év múlva ezek a cégek meg tudnak szabadulni az adósságtól és stabil, további adósságot nem termelő vállalatokként tudnak működni" - mondta.
MTI/Menedzsment Fórum