Schreiber István elmondta, hogy a nyerőgépeket üzemeltető vállalkozásokat tömörítő MSzSz a múlt héten megtartotta rendkívüli regionális értekezleteit, (Budapest és Pest megye, Dunántúl, valamint Tisza köze és Tiszántúl Regionális Bizottsága) amelyek keretében az üzemeltetők úgy tájékoztatták, hogy a piacon lévő gépeik kétharmadát novemberig kivonják a forgalomból. Az MSzSz szerint tavasszal újabb gépleadási hullám várható, 5 ezer gépnél aligha marad több a piacon, ugyanis akkor lép életbe a dupla adó, hiszen nemcsak a gépenkénti havi fix 500 ezer forintot kell majd megfizetni, hanem ezen felül gépenként havi 300 ezer forint bevétel felett még 20 százalékos adót is.
Az ágazat vállalkozói szerint, ahhoz, hogy a negatív hatásokat mérsékelni lehessen, a november 1-jén életbe lépő adóemelést a jövő év végéig el kellene halasztani, mivel addigra van reális esély arra, hogy a jelenlegi szerencsejáték szervezők áttérhessenek a szerver alapú üzemeltetésre.
Schreiber István elmondta: az MSzSz elnöksége meg van győződve arról, hogy a parlament által megszavazott, drasztikus játékadó emelést tartalmazó törvény várható hatásaival sem a magyar kormány, sem a képviselők nincsenek tisztában. A nyerőgép ágazat az adóemelést megelőzően is küzdött a recesszióval, az utóbbi 5 évben több mint tízezer játékhely szűnt meg a túladóztatás következtében. A szeptember közepén megszavazott játékadó (különadó) emelés, mely az adót 100 ezer Ft/gép/hóról 500 ezer Ft/gép/hóra emelte nem az eddigi terhek további növelését, hanem az iparág végét jelenti.
Schreiber szerint az ilyen mértékű adóemelés a tiltással egyenértékű, mivel a pénznyerő automatát üzemeltető vállalkozások, amelyek összesen 70 milliárd forintot fizetnek a költségvetésbe adók és járulékok formájában, ezt az összeget nem tudják kitermelni. Jogkövető magatartásként egyetlen megoldás marad számukra: vállalkozásaik megszűntetése, alkalmazottaik elbocsátása, azaz a törvény hatályba lépése hatvanezer család, közel kétszázezer ember tönkretételét jelenteni. Schreiber emlékeztetett rá: novemberben harmincezren kerülnek az utcára, januárban további húszezren maradnak állás nélkül.
Schreiberék számítása szerint az ágazat mintegy 12 ezer vendéglátóhelyen működik, melyek döntő többsége a pénznyerő automatákból származó bevételből tartja fenn magát. Amennyiben ezek a bevételeik megszűnnek, a vendéglátóegységüket kénytelenek lesznek bezárni, alkalmazottaikat ugyancsak el kell bocsátani. Az adóemelés hatása tehát nem áll meg ezen a szinten, hanem a vendéglátó egységekről tovább gyűrűzik a beszállító vállalkozásokra is, így abban a szektorban is jelentős munkaerő leépítésre lehet számítani.
Schreiber István kiemelte, bár az eredeti törvényjavaslat célja az államháztartási hiány pótlása volt, de ily módon adóemelés a céllal ellentétes hatást fog kiváltani. Az MSzSz szerint ahhoz, hogy a negatív hatásokat elkerülni vagy mérsékelni lehessen, mindenképpen minimálisan arra van szükség, hogy a november 1-jén életbe lépő adóemelést a jövő év végi hatályba lépésre lehessen halasztani, mivel addigra van reális esély arra, hogy a jelenlegi szerencsejáték szervezők áttérhessen a szerver alapú üzemeltetésre.
mfor.hu